Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bošovice - středověká tvrz

Goticko - renesanční tvrz v obci Bošovice stávala snad již roku 1298, kdy je připomínán Petr z Bošovic, ale první spolehlivá zmínka o stavbě ze dřeva a hlíny pochází až z roku 1398, kdy byla ve vlastnictví pánů z Kunštátu. O deset let později byla opuštěná poté, co ji během válek mezi markrabaty zničili patrně přívrženci markraběte Jošta. Následně v letech 1415 - 1419 proběhla na příkaz Jimrama z Doubravice výstavba nové tvrze z kamene a cihel. V průběhu husitských válek budova změnila majitele, tehdy ji získal Jan Zajíc a nový pán nechal tvrz rozšířit. Vznikla nová věž a sousední jednoposchoďový palác o dvou světnicích nahoře v poschodí a dvou v přízemí, který se dochoval do dneších dob. Tvrz odděloval od terénu a blízkého dvorce hluboký a široký příkop, který ji obemykal ze všech stran. 

article preview

Tvrz v jihomoravské obci Bošovice jsme si prohlédli během jednodenního výletu na konci března 2024, kdy jsme se pohybovali pouze ve zmíněné vsi a také v nedalekých Křenovicích. Po příjezdu do Bošovic jsme nejprve shlédli kostel sv. Stanislava a pak jsme náš šedý francouzský vůz zaparkovali před Obecním úřadem, odkud jsme se pěšky vydali ke goticko–renesanční tvrzi. Kráčeli jsme do kopce, v jehož půli jsme se zastavili u tabule druhého zastavení naučné stezky Bošovice, která nám o středověké stavbě poskytla spoustu historických informací a něco jsme se dozvěděli také o sousedním panském dvoře, který tvořil nezbytné hospodářské zázemí tvrze. Právě k těmto budovám jsme záhy po panelové cestě dorazili poté, co jsme dočetli text na tabuli. V době naší návštěvy v nich sídlilo vinařství Veritas, ale nijak jsme se zde nezdržovali, zabočili doleva a pokračovali k tvrzi. Prakticky okamžitě se před námi náš cíl objevil, ale ještě než jsme k tvrzi dorazili, museli jsme překonat překážky z větví. Patrně je sem umístili obyvatelé tvrze, nicméně se nejednalo o žádné vznešené potomky šlechtických rodů, nýbrž o bezdomovce, čemuž bohužel odpovídal stav jednopatrové dvoukřídlové budovy ve tvaru písmene L. Neodradilo nás to však od toho, abychom si celou tvrz po ochozu obešli kolem dokola a zvenku si ji prohlédli. Kromě budov a věže bez omítky jsme se z ochozu pokochali výhledem na vesnici pod námi a po okolní krajině. Doufali jsme, že během obchůzky na nás odněkud z tvrze nezaútočí její obránci, ale naštěstí se tak nestalo. Zaujala nás zejména věž, nejstarší část objektu, na níž jsme v prvním patře našli zazděné ostění někdejšího dveřního otvoru, kudy se v období středověku po žebříku vstupovalo do jedné ze světnice, v pozdějším období do přistavěného křídla. Prohlídku tvrze s gotickými prvky jsme ukončili u vstupní brány, vsazené do renesančního traktu, ale na nádvoří jsme se bohužel nedostali. Nedalo se nic dělat, více jsme toho zvenku vidět nemohli a tak jsme se vrátili dolů k autu, jímž jsme popojeli pár desítek metrů k jediné papouščí zahradě v Evropě. O pestrobarevných ptácích však již vypráví samostatný článek. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme na jaře navštívili Bošovice a Křenovice.

Bošovice - tvrz Bošovice - tvrz - vstupní brána

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/bosovice-stredoveka-tvrz​

Historie :

Goticko - renesanční tvrz v obci Bošovice stávala snad již roku 1298, kdy je připomínán Petr z Bošovic, ale první spolehlivá zmínka o stavbě ze dřeva a hlíny pochází až z roku 1398, kdy byla ve vlastnictví pánů z Kunštátu. O deset let později byla opuštěná poté, co ji během válek mezi markrabaty nejspíše zničili přívrženci markraběte Jošta. Následně v letech 1415 - 1419 proběhla na příkaz Jimrama z Doubravice výstavba nové tvrze z kamene a cihel. V průběhu husitských válek tvrz změnila majitele, kdy ji získal Jan Zajíc. Nový pán nechal tvrz rozšířit. Vznikla nová věž a sousední jednoposchoďový palác o dvou světnicích nahoře v poschodí a dvou v přízemí, který se dochoval do dneších dob. Tvrz odděloval od terénu a blízkého dvorce hluboký a široký příkop, který ji obemykal ze všech stran. Byl lemován hliněným valem navíc zpevněným dubovou palisádou. Na tvrz se přicházelo po rampě k brance ve valu a odtud pak po dřevěném mostě klenoucím se nad příkopem. Uprostřed nádvoří tvrze se nacházela hluboká studna. V průběhu 16. století, patrně za pánů z Polánky, bylo do míst původního obranného příkopu k tvrzi přistavěno renesanční křídlo. Od roku 1574 tvrz několikrát změnila majitele až ji roku 1627 získal spolu s Bošovicemi Maxmilián z Lichtenštejna, v jehož rodu následně zůstala dalších 300 let. Toto období ale znamenalo její postupný úpadek, když začala sloužit jako bydliště úředníků a později jako sýpka. Po druhé světové válce sloužila jako společenské středisko, v 80. letech 20. století prošla stále více chátrající tvrz nešetrnou a neúplnou rekonstrukcí, během níž byly poškozeny mnohé architektonické prvky. Po sametové revoluci byla nedokončená rekonstrukce zcela zastavena, neboť se tvrz vrátila na základě restituce původním majitelům. Její stav zůstává i nadále špatný. Je jednou z mála tvrzí na Moravě, která přetrvala až do současnosti a od roku 1997 je chráněna jako nemovitá kulturní památka České republiky.

Historie čerpána z webu

https://cs.wikipedia.org/wiki/

Tvrz Bošovice je držitelem turistické zámky č.413.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/tvrz-bosovice-c413

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 14
Celkem: 654884
Měsíc: 27986
Den: 1184