Puclice - vodní tvrz
Obec Puclice je položena v mělkém údolí mezi Staňkovem a Horšovským Týnem. Z hlavní plzeňské silnice je přístupná silnicí ze Staňkova, Křenov nebo ze Semošic. Nejstarší historické zmínky o Puclicích pocházejí z roku 1379, kdy byla ves součástí panství nedalekého hrádku Lacemboku u Krchleb. Tvrz, jejímž stavebníkem byl patrně Bušek z rodu Bohuchvaldů z Hrádku, zde vznikla nejspíše na přelomu 14. a 15. století. K radikální přestavbě staré, z větší části dřevěné tvrze, dochází za Šlovických ze Šlovic, patrně v průběhu poslední třetiny 15.století. Šlovičtí zemané obývali tvrz přestavěnou na renezanční rezidenci téměř do konce 17.století, kdy ji kupuje Jaroslav Hora z Ocelovic. Ten přestavěl objekt na barokní zámeček.

Tvrz v obci Puclice jsme si prohlédli roku 2013 během letní dovolené, kdy jsme byli týden ubytováni v rodinném domku, který se nacházel západočeském městě Staňkov. Čtvrtý den pobytu jsme hojně navštěvovali bývalé šlechtické sídla a jedním z nich byla právě zmíněná tvrz. Po příjezdu do obce jsme naše stříbrné auto zaparkovali u rybníka, v němž se odrážela silueta někdejšího sídla různých vladyckých rodů z konce 15. století. Když jsme vystoupili z našeho stříbrného povozu, rozhodli jsme se projít kolem vodní plochy pod tvrzí a to hned ze tří důvodů. Stavba se tady efektně zrcadlila na hladině rybníka, dále se nám toto místečko docela líbilo a navíc se zde nacházela ukrytá keška, kterou jsme při obchůzce nezapomněli nalézt. Když jsme vodu obešli dokola, posadili jsme se pod strom na lavičku a pomocí vlastních vytištěných papírů jsme se seznámili s historií bývalé vodní tvrze. Potom jsme se vydali dál a záhy jsme prošli kolem křížku pod skálou, kde bývala nejstarší část opevněného sídla. Kolem vodního příkopu jsme pokračovali dál k mostu, za nímž se nacházela brána, kterou jsme vstoupili na nádvoří. Pak jsme vkročili do chodby v paláci, která nás dovedla až do kanceláře obecního úřadu. U milé slečny jsme si koupili turistickou známku, pohled a také jsme zde získali razítko do památníku. Bohužel v té době nebyla možná prohlídka interiérů tvrze, takže jsme pouze poděkovali za příjemnou obsluhu a vyšli zase ven na nádvoří. Pomalým krokem jsme se vrátili k autu, kterým jsme vzápětí odjeli k lesu za obcí Puclice, kde jsme navštívili židovský hřbitov, o němž však již pojednává jiný můj článek. Chcete-li vědět, co jiného jsme tento den poznali, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme v jednom dni navštívili šlechtické sídla Švihov, Roupov, Ptenín a Puclice.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Puclice_-_tvrz/
Historie :
Obec Puclice je položena v mělkém údolí mezi Staňkovem a Horšovským Týnem. Z hlavní plzeňské silnice je přístupná silnicí ze Staňkova, Křenov nebo ze Semošic. Nejstarší historické zmínky o Puclicích pocházejí z roku 1379, kdy byla ves součástí panství nedalekého hrádku Lacemboku u Krchleb. Tvrz, jejímž stavebníkem byl patrně Bušek z rodu Bohuchvaldů z Hrádku, zde vznikla nejspíše na přelomu 14. a 15. století. K radikální přestavbě staré, z větší části dřevěné tvrze, dochází za Šlovických ze Šlovic, patrně v průběhu poslední třetiny 15.století. Šlovičtí zemané obývali tvrz přestavěnou na renezanční rezidenci téměř do konce 17.století, kdy ji kupuje Jaroslav Hora z Ocelovic. Ten přestavěl objekt na barokní zámeček, jehož dřevěné stropy a úprava místností jsou dosud zachovalé v západním křídle. Po Širntyngárech, kteří byli posledními majiteli samostatného puclického statku jej získávají Trauttmansdorffové, kteří Puclice připojili k Horšovskému Týnu. Tím ztrácí starý zámek odpovídající využití, kterého se dočkal teprve po dlouhých 240 letech. V letech 1998-2004 proběhla rekonstrukce tvrze a nyní zde najdeme obecní úřad, mateřskou školku, obecní knihovnu, společenské prostory a muzeum.
Historie čerpána z webu
Tvrz Puclice je držitelem turistické známky č.1372.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/puclice-c1372
