Unčovice - renesanční tvrz
Obec Unčovice, nacházející se nedaleko města Litovel, má na svém území památku ze 14.století. Jedná se o tvrz, kterou nechala pravděpodobně vystavět Judita z Vildenberka. Ta vesnici vlastnila od roku 1348 a po ní její syn Ješek z Lipé a Pirkenštejna a jeho potomci až do roku 1447. Husitské války tvrz přečkala v dobrém stavu, neboť v té době patřila Hynku Ptáčkovi z Pirkenštejna, který byl přívržencem kališníků. Naopak pohromou pro tvrz byly česko-uherské války, kdy byla roku 1467 zpustošena a v troskách ležela ještě roku 1491. Před rokem 1499 ji nechala Markéta z Vranova obnovit a v podstatě do dnešní goticko-renesanční podoby ji zformovali mezi lety 1499 a 1546 Hanuš Haugvic z Biskupic a jeho syn Václav. Renesanční úpravy pokračovaly i po roce 1546, kdy je tvrz od Haugviců koupilo město Olomouc.

Obec Unčovice jsme poprvé navštívili během jednodenního výletu v dubnu 2012, kdy jsme také lovili kešky a jedna ukrytá schránka nás přilákala i do blízkosti této starobylé vsi, ve které nechala majitelka panství Judita z Vildenberka postavit na uměle navršeném pahorku oválného tvaru v polovině 14. století tvrz. Stříbrné francouzské auto jsme zaparkovali na ulici přímo pod obdélníkovou budovou a vydali se na její obhlídku. Bránou jsme vstoupili do areálu tvrze, na jejímž nároží nás zaujal okrouhlý arkýř v prvním patře a potom jsme zamířili k hlavnímu vstupu. Dveře byly bohužel zavřené, takže jsme se dovnitř nepodívali. V době naší návštěvy zde totiž sídlilo místní zemědělské družstvo, které využívalo budovu již od roku 1945, takže jsme měli v tomto ohledu smůlu. Pokračovali jsme tedy v obhlídce exteriérů stavby a nade dveřmi jsme si prohlédli kartuši s erbem města Olomouce. Pak jsme zamířili za roh, kde naši pozornost upoutala okrouhlá nárožní věž s vřetenovým schodištěm do prvního patra. O chvíli později jsme stanuli u zadní strany tvrze, na které jsme ve výšce prvního patra spatřili dochovaný arkýřový prevét a vedle něj pak zbytky konzol druhé výsernice. Když jsme si středověké záchody prohlédli, zašli jsme za roh a ocitli se zase u brány, kterou jsme vyšli ven na ulici. Vzápětí jsme několik minut hledali kešku, která měla být ukryta u zdi mezi stromy, ale nic jsme nenašli. Mírně zklamáni jsme tedy nasedli do auta, kterým jsme již odjeli domů do Olomouce. Chcete-li vědět, co všechno jsme tehdy viděli, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme v Chudobíně viděli tři různé kostely.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Uncovice_-_renesancni_tvrz/
Historie :
Obec Unčovice, nacházející se nedaleko města Litovel, má na svém území památku ze 14.století. Jedná se o tvrz, kterou nechala pravděpodobně vystavět Judita z Vildenberka. Ta vesnici vlastnila od roku 1348 a po ní její syn Ješek z Lipé a Pirkenštejna a jeho potomci až do roku 1447. Husitské války tvrz přečkala v dobrém stavu, neboť v té době patřila Hynku Ptáčkovi z Pirkenštejna, který byl přívržencem kališníků. Naopak pohromou pro tvrz byly česko-uherské války, kdy byla roku 1467 zpustošena a v troskách ležela ještě roku 1491. Před rokem 1499 ji nechala Markéta z Vranova obnovit a v podstatě do dnešní goticko-renesanční podoby ji zformovali mezi lety 1499 a 1546 Hanuš Haugvic z Biskupic a jeho syn Václav. Renesanční úpravy pokračovaly i po roce 1546, kdy je tvrz od Haugviců koupilo město Olomouc. Ve čtyřicátých letech 17. století během třicetileté války tvrz zpustošila při svých výpadech švédská vojska, která předtím dobyla Olomouc. Ještě roku 1681 je tvrz označována jako pustá, krátce poté však byla opravena a sloužila jako šenk a tančírna. Ve druhé polovině 19. století byla ve tvrzi zřízena škola, později sloužila k bydlení a jako kanceláře. Po roce 1945 ji od města převzal státní statek a poté místní zemědělské družstvo, které ji vlastní dodnes. Tvrz je tedy pro veřejnost běžně nepřístupná.
Historie čerpána z webu
Obec Unčovice nemá turistickou známku.
