Jdi na obsah Jdi na menu
 


TZ 630 : Město Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí je město na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy a svou polohou představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd. Poprvé se Meziříčí připomíná v roce 1297, městem je nazýváno od roku 1377. Původně se nazývalo jen Meziříčí, přívlastek Valašské dostalo teprve v 18. století, ojediněle se objevuje roku 1718, do té doby bylo nazýváno Meziříčí nad Bečvou nebo Meziříčí pod Rožnovem. Vzniklo na levém břehu Rožnovské Bečvy. Na pravém břehu byla založena obec Krásno, roku 1491 povýšená na městečko. Přestože Meziříčí a Krásno měly po několik staletí společnou vrchnost, k jejich spojení v nynější Valašské Meziříčí došlo až v roce 1924; Valašské Meziříčí se tak stalo největším městem na Valašsku. V obou obcích kvetl obchod a řemesla, ale ničily je války, morové epidemie a požáry. Přesto i v dnešní době město nabízí velký počet pamětihodností jak v centru, tak na jeho okraji.

article preview

TZ 630 : Město Valašské Meziříčí

Jeden výlet nám nestačil, abychom ve Valašském Meziříčí poznali všechny historické památky, protože jich toto město nabízí tolik, že nebylo možné vše stihnout za jednu návštěvu. Poprvé jsme sem přijeli horký červencový den roku 2010 a podívali jsme se pouze do starobylého kostelíka sv. Trojice, sloužící jako muzejní lapidárium.

Téměř přesně na den, ale o šest let později jsme se vraceli domů z krásné dovolené ve Velkých Karlovicích a cestou jsme se ve Valašském Meziříčí zastavili, jelikož jsme se chtěli projít po hřbitově a odlovit na něm kešku. Poznali jsme tak nevelký židovský hřbitov, sousední památník tureckých vojáků a rozlehlý hřbitov německých vojáků.

Na začátku roku 2020 jsme v rozmezí 14 dnů zavítali do valašského centra hned dvakrát. Třetí lednový den jsme si v krásenském pivovaru dali oběd a potom se šli podívat na zdejší starou radnici. Největší porci památek jsme si však naložili o 14 dní později. Nejprve jsme se podívali do muzea řeznictví, poté jsme si koupili pěnivý mok v pivovaru Holendr a pak jsme obešli kostel sv. Jakuba Většího u zámku Kinských. Následně jsme odjeli do centra, které jsme si pěšky prošli a přitom poznali kapli sv. Rocha, kostel Nanebevzetí Panny Marie, náměstí a zámek Žerotínů. Znovu jsme také zavítali do informačního centra v barokní sýpce, kde jsme si o 10 let dříve koupili turistickou známku. Vedle sýpky jsme pak shlédli zámeckou kapli a na úplný závěr jsme si nechali evangelický kostel. Po jeho prohlídce jsme se vrátili na náměstí, dali si pozdní oběd, po němž jsme již za tmy zamířili k našemu autu, kterým jsme odjeli domů do Olomouce.

Návštěvy : 10.7.2010, 9.7.2016, 3.1.2020, 17.1.2020

Další informace najdete zde :

Židovský a vojenský hřbitov

Krásenský pivovar

Stará Krásenská radnice

Kaple sv. Rocha

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Náměstí Valašského Meziříčí

Pivovar Holendr

Muzeum řeznictví Krásno

Kostel sv. Jakuba Většího

Zámecká kaple smrtelných úzkostí Ježíše Krista

Evangelický kostel a pomník T.G. Masaryka

Jak jsme navštívili valašské obce Zašová a Choryně

Jak jsme v zimě chodili po Valašském Meziříčí

Současná verze TZ 630 získána 10.7.2010 v informačním centru v barokní sýpce Valašské Meziříčí

Turistická známka 630 Valašské Meziíčí

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Doporučený článek

Proč si vybrat dřevěné žaluzie


Turistův ráj

Turisticka mydla


Statistiky

Online: 13
Celkem: 573518
Měsíc: 15476
Den: 649