TZ 711 : Město Litovel
Královské město Litovel založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. v místech staré rybářské osady na řece Moravě. Šest ramen této řeky protéká Litovlí dodnes a právě i proto bývá pojmenováno Hanácké Benátky. Městská památková zóna Litovel je tvořená historickým centrem města s centrálním čtvercovým náměstím, na které navazuje několik přilehlých ulic. Jednou z nejvýznamnějších památek je Svatojánský most z roku 1592, po Karlově mostě v Praze a mostě v Písku třetí nejstarší kamenný most v České republice. Z dalších památek můžeme doporučit např. zbytky městských hradeb, kapli sv. Jiří, morový sloup na náměstí, kostely sv. Marka a sv. Filipa a Jakuba. K městu neodmyslitelně patří litovelské parky kolem historické části města a můžete se zde projít třemi naučnými stezkami nazvanými Kolem litovelských rybníků, NS Hvězda a Historická Litovel.
TZ 711 : Město Litovel
Město Litovel jsme poprvé navštívili v srpnu 2007, kdy jsme si v informačním centru na náměstí koupili známku, ale to bylo vše.
Podrobněji jsme některé památky ve městě viděli až v dubnu 2009, kdy jsme se prošli po náměstí Přemysla Otakara, na němž jsme si prohlédli radnici, morový sloup a bývalý mlýnský náhon Nečíz. Pak jsme navštívili městské muzeum a třetí nejstarší kamenný most u nás.
V dubnu o tři roky později jsme Litovel poznali opravdu důkladně a jako první jsme shlédli kostel sv. Filipa a Jakuba. Následně jsme obdivovali sbírku harmonik pana Sedláčka v jeho domě a potom jsme zamířili ke kostelu sv. Marka, u něhož jsme našli ještě kapli sv. Jiří. Pak jsme proklouzli uličkami kolem náhonu až do středu města na náměstí Přemysla Otakara, kde jsme si prohlédli již podruhé radnici s vyhlídkovou věží, na kterou jsme ovšem opět nevystoupali, Langův dům, Morový sloup, Dům U zlatého jelena, Hotel Záložna a schody k Nečízu. Z náměstí jsme se vydali k Husitskému kostelu a po jeho průzkumu jsme kolem rybníka šli do okrajové části města, zvané Pavlínka. Nutno podotknout, že jsme celý den lovili kešky a další jsme našli na nádraží v útrobách pěkné mašinky. Po obědě jsme odjeli do Chudobína.
V únoru 2014 jsme tento První umělecký válcový mlýn shlédli podruhé a pak jsme jej vídali téměř denně, neboť jsme si naproti klapáče otevřeli výrobnu mýdel. Téhož roku jsme konečně poznali i další dochované litovelské mlýny, jimž byly Starý mlýn v centru a Pušmýl na okraji města v Pavlínce. Při procházce jsme dále viděli již zmíněný starý Svatojánský most a rovněž jsme bloudili cestičkami v přírodním parku Hvězda.
V únoru 2016 jsme šli pěšky z Unčovic do Litovle a naše procházka skončila u Staroštíkova mlýna, přičemž jsme během putování narazili na vilu Gustava Frištenského.
První říjnový den roku 2019 jsme u Litovle ochutnali vodu z pramene Čerlinka a ve městě jsme viděli středověké opevnění se Švédskou deskou, podruhé kostel sv. Marka s přilehlou kaplí sv. Jiří a na závěr jsme potřetí navštívili poutní místo Tři kříže.
Na začátku roku 2022 skončila výrobna mýdel v Litovli a od té doby byly naše návštěvy hanáckých Benátek velmi sporadické. Znovu jsme sem zamířili v jedno slunečné zářijové odpoledne v roce 2023, kdy jsme do Litovle přijeli černým korejským SUV, zaparkovali ho v Palackého ulici a vydali se na jarní obhlídku litovelských památek. Po prohlídce expozic městského muzea jsme zamířili do Smetanových sadů, kde jsme si prohlédli gymnázium, prošli se okolo Uničovského a Olomouckého rybníka, zastavili se u několika soch a pomníků, a na závěr zhlédli Kolářovu vilu. Následně jsme svou pozornost obrátili k Husovu sboru a sousední Sochorově vile, odkud jsme se vrátili na náměstí Přemysla Otakara II. Vstoupili jsme do informačního centra, v němž se nacházelo nové muzeum harmonik, hlavní důvod našeho příjezdu do Litovle. Po prozkoumání hudebních nástrojů jsme vyšli ven na náměstí a prohlédli si zdejší pamětihodnosti, včetně radnice. Pak jsme se vrátili k autu, jímž jsme odjeli ke kostelu sv. Filipa a Jakuba. Po jeho obhlídce jsme zamířili na nádraží Litovel – Předměstí, kam nás přilákala malá mašinka. Potom jsme již město opustili a odjeli do Příkaz na oblíbenou zmrzlinu U tří mlsných koček. Pak jsme již zamířili domů do Olomouce.
Návštěvy : 2.8.2007, 10.4.2009, 29.4.2012, 3.8.2013, 28.2.2014, 15.8.2014, 14.2.2016, 1.10.2019, 20.9.2023
Další informace najdete zde :
Městské opevnění a Švédská deska
Smetanovy sady a Kolářova vila
Jak jsme v Chudobíně viděli tři různé kostely
Jak jsme mezi Olomoucí a Litovlí poznávali jednu památku za druhou
Jak jsme se rozhodli otevřít v Litovli mýdlárnu
Jak jsme v Litovli našli hvězdu a švédskou desku
Jak jsme se v neděli prošli z Unčovic do Litovle
Jak jsme konečně viděli zámek v Chudobíně a ochutnali Čerlinku
Jak jsme v Litovli navštívili nové muzeum harmonik a jiné pamětihodnosti
Současná verze TZ 711 získána 2.8.2007 v informačním centru Litovel