Jdi na obsah Jdi na menu
 


TZ 1748 : Kapucínská hrobka Brno

Kapucíni přišli do Brna roku 1603 a mniši se tehdy usadili před hradbami města poblíž Měnínské brány. Během pár let zde vybudovali klášterní objekty a malý kostelík. Roku 1648 daroval kapucínům hrabě František Magnis tři domy na Uhelném trhu, na jejichž místě si řeholníci začali budovat klášter. V první polovině 18. století vznikla při kostele úpravou sklepních prostor původních měšťanských domů hrobka, určená pro řádové bratry a dobrodince kapucínů. Hrobka sloužila svému účelu až do roku 1784. Z šedesáti průduchů, které se nacházely ve zdech krypty a spojovaly se do několika komínů, jich dodnes zůstalo funkčních jen několik. Většina byla zazděna zřejmě už na konci 18. století. V roce 1925 byla kapucínská hrobka otevřena veřejnosti. V roce 2015 zde byla instalována výstava barokních fresek Ars Moriendi z krypty loretánského kostela v Praze na Hradčanech a o rok později byla kaple kompletně zrekonstruována.

article preview

TZ 1748 : Kapucínská hrobka Brno

Podzemí kapucínského kostela v Brně jsme si poprvé prošli během dubnového výletu v roce 2009. Když jsme na Kapucínské náměstí přišli, prohlédli jsme si kostel nalezení sv. Kříže zvenku. Potom jsme se již vydali do sklepních prostor původních měšťanských domů, ve kterých v 18. století vznikla hrobka určená pro řádové bratry a dobrodince kapucínů. V pokladně jsme dostali razítko, koupili vstupenky a šli na prohlídku. Postupně jsme zde viděli těla 24 kapucínských mnichů, které se dochovaly z původního počtu 151 pochovaných. Kromě mnichů jsme zde spatřili také dobrodince kláštera, kteří však byli pochováváni jiným způsobem. Většinu z nich jsme spatřili v původních barokních dřevěných rakvích, které jsou prostředím dobře konzervovány a dokumentují pohřební zvyklosti své doby. Postupně jsme viděli mrtvé členy rodiny Grimmů, městského radního Jakuba Kuneše z Rosenthalu, velitele Špilberku hraběte Jana Viléma Zinsedorf a další. V kryptě jsme také viděli rakev s ostatky sv. Klemenciány, ale nejvíce nás zajímal nezkrotný válečník baron Trenck, který byl ke konci života vězněn na Špilberku a v roce 1872 byl pohřben do masivní kovové rakve se skleněným víkem. Když jsme si celou kryptu s jejími obyvateli za půl hodiny prohlédli, vystoupali jsme zpět mezi živé na Kapucínské náměstí, zašli na oběd a po návratu k autu jsme odjeli do vily Tugendhat.

Podruhé jsme do kapucínské hrobky zavítali v lednu 2018, kdy jsme do Brna zajeli kvůli nákupu hnědých papírů a také jsme potřebovali další věci v obchodě IKEA. Automobil francouzské výroby jsme nechali u papírny, prohlédli si synagogu a kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, dali si oběd a pak jsme ulicí Křenovou zamířili do historického centra města. Jako první jsme se zastavili právě u kostela nalezení sv. Kříže a po chvilce váhání jsme se neplánovaně rozhodli zajít do krypty. V roce 2016 zde totiž proběhla rekonstrukce a tak jsme se těšili na nové expozice morbidního muzea. Úzkou uličkou krytou lešením jsme prošli na malé nádvoří a vzápětí jsme vstoupili dovnitř budovy. V pokladně jsme koupili dvě vstupenky a uhradili poplatek za fotografování. Následně jsme po pár schodech sestoupili do první místnosti s baronem Trenckem a potom jsme si prošli zbývající části morbidní krypty. Když naše prohlídka podzemí skončila, zamířili jsme k pokladně, kde jsme vrátili zapůjčeného tištěného průvodce. Následně jsme vyšli ven na nádvoří a rychle zamítli návštěvu Moravské vesničky, jejíž muzeum se nacházelo vedle vchodu do krypty. Vrátili jsme se na Kapucínské náměstí a přes Biskupský dvůr jsme si to namířili na Petrov na prohlídku úžasné katedrály svatého Petra a Pavla.

Návštěvy : 4.4.2009, 29.1.2018

Další informace najdete zde :

Kapucínská hrobka Brno

Jak jsme v Brně navštívili radnici, katedrálu, vilu a hvězdárnu

Jak jsme poznávali památky v centru Brna během zimního výletu

Současná verze TZ 1748 získána 14.10.2010 zasláním od výrobce z Rýmařova

Turistická známka 1748 Kapucínská hrobka Brno 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 15
Celkem: 594805
Měsíc: 20874
Den: 940