Choryně - kaplička Pod Stráží
Kaplička Pod Stráží na okraji valašské obce Choryně byla postavena pravděpodobně v 19. století, o její existenci však mlčí mapy i internet. Důvodem její výstavby snad byla stará cesta do Hustopečí nad Bečvou, takže se kolemjdoucí mohl pomodlit k Panně Marii, jejíž obrázek se v současné době uvnitř úzké kapličky nachází. Nicméně ve výklenku mohla stávat jiná soška světce, každopádně se zde věřící mohl zastavit a pomodlit se. Pokud se v budoucnu podaří sehnat přesnější informace, rádi je sem doplníme.
Valašsko jsme v rámci našich výletů navštěvovali pravidelně, jelikož se nám v tomto malebném kraji vždy velice líbilo a během těchto výletů jsme zde poznali mnoho rozličných památek, zajímavostí či přírodních úkazů. Jednoho lednového dne jsme se na východ Moravy vydali znovu, abychom poznali dvě obce v okolí Valašského Meziříčí. Na začátku výletu nás čekala Zašová, poté jsme si odskočili do zmíněného města za dalšími zajímavostmi a závěr výletu jsme strávili v Choryni. Po příjezdu do obce jsme si postupně prohlédli kapli sv. Jana Nepomuckého a poté kostel sv. Barbory s protějším zámkem a bývalým klášterem v jednom.
Pak jsme popojeli k prvnímu zastavení naučné stezky Choryňská stráž, přičemž nám do oka padla malá kaple u statku. Její existence byla pro nás velkým překvapením, neboť jsme ji nenašli v žádné mapě, což nám však nijak nebránilo v tom, abychom ji neplánovaně zařadili do našeho seznamu navštívených památek. Když jsme si ji prohlédli, konečně jsme se mohli vydat na naučnou stezku Choryňská stráž, která vznikla v roce 2015 a na tříkilometrové trase nám nabídla sedm zastavení. Během putování po stezce jsme narazili na malou kapličku Pod Stráží, nacházející se na okraji Choryně, jen pár metrů od prvních domků v obci.
Bílé omítnutá stavba se nejprve nesměle skrývala za hradbou holých větví a v plné kráse se odhalila, až když jsme stanuli pod ní. Jelikož jsme tuto kapličku, stejně jako její kolegyni u statku, na mapách vůbec nenašli, setkání s ní jsme nečekali. Rovněž jsme nepochopili, proč o této drobné církevní památce kolemjdoucím nepodávala informace jedna z tabulí naučné stezky. Podle vzhledu jsme odhadli její výstavbu na 19. století, ale jelikož jsme o ní nenašli jedinou zmínku ani na internetu, jednalo se pouze o naše domněnky. To nám však nezbránilo v tom, abychom si kapličku na kamenné podezdívce zblízka prohlédli.
Uprostřed jsme spatřili výklenek se zeleným okenním rámem, v němž se za sklem ukrýval obrázek Panny Marie v tradičním bílo modrém rouchu a kolem ní se nacházela poměrně bohatá květinová výzdoba. Na to, jak byla kaplička úzká a tudíž i výklenek nebyl nijak velký, bylo uvnitř květin docela dost. Pod výklenkem jsme našli skobu, trčící z fasády kaple, na které určitě někdy něco viselo. V době naší návštěvy však byl háček zcela prázdný. Nad nikou pak byla drobná římsa a celou kapličku kryla sedlová stříška z cihel. Boční strany drobné církevní památky pak neměly žádná okénka a stejný obrázek se nám naskytl poté, co jsme se podívali na její zadní stranu.
Snad za to mohl fakt, že jsme se moc zabrali do obhlídky kapličky, možná to zapříčinila naše nepozornost nebo nás to již táhlo podvědomě zpátky do civilizace, každopádně jsme na tomto místě nechtěně trasu naučné stezky opustili a vydali se k prvním domkům v Choryni. Správně jsme totiž měli jít do kopce kolem kapličky na vrchol kopce Choryňská stráž a jelikož se nám tedy mezi domky nepovedlo najít žádnou značku naučné stezky, rozhodli jsme se nepokoušet štěstí a vydali jsme se dolů do centra vesnice. Prudce klesající ulice nás dovedla k našemu vozu, kterým jsme odjeli domů do Olomouce. Dnešní výlet tak skončil poněkud neslavně, slíbili jsme si však, že se do Choryně vrátíme a naučnou stezku si projdeme celou.
Od naší první návštěvy Choryně uběhlo pouhých 14 dní, když jsme do této valašské obce zavítali znovu. Učinili jsme tak nejen proto, abychom splnili daný slib, že dokončíme procházku po naučné stezce Choryňská stráž, ale že se vydáme na celou utajenou naučnou stezku Choryně, kterou jsme při první návštěvě jen lehce ochutnali, protože jsme o ní předtím neměli ani tušení. Po příjezdu do této valašské obce naše auto zaparkovali kousek od vodního mlýna, jemuž jsme však nevěnovali pozornost a vydali se na trasu naučné stezky, která nás opět dovedla k naší staré známé, kterou představovala kaplička Pod Stráží.
Drobná církevní památka se pochopitelně za těch 14 dní od naší první návštěvy nezměnila a tak jsme si ji prohlédli opravdu velmi krátce. Další naše kroky vedly po široké polní cestě, která nás stejně jako před 14 dny přivedla do ulic Choryně. Když jsme se vrátili k našemu povozu, popojeli jsme k další kapličce v obci, o které se však již dočtete v jiném mém článku. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si článek Jak jsme v zimě chodili po Valašském Meziříčí. O našem prvním putování pak vypráví článek Jak jsme navštívili valašské obce Zašová a Choryně. A nezapomeňte prosím napsat pod články komentáře, děkujeme. Pomůžete tak ostatním turistům získat aktuální informace o tomto místě.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Choryne_-_kaplicka_Pod_Strazi
Historie :
Kaplička Pod Stráží na okraji valašské obce Choryně byla postavena pravděpodobně v 19. století, o její existenci však mlčí mapy i internet. Důvodem její výstavby snad byla stará cesta do Hustopečí nad Bečvou, takže se kolemjdoucí mohl pomodlit k Panně Marii, jejíž obrázek se v současné době uvnitř úzké kapličky nachází. Nicméně ve výklenku mohla stávat jiná soška světce, každopádně se zde věřící mohl zastavit a pomodlit se. Pokud se v budoucnu podaří sehnat přesnější informace, rádi je sem doplníme.
Historie čerpána z webu
Obec Choryně nemá turistickou známku.