Rousínov - kaple Panny Marie v Čechyni
První písemná zmínka o Čechyni pochází z roku 1350. V roce 1538 ves zasáhly ničivé požáry, v jejichž důsledku byla na tři roky osvobozena od všech platů. Další požár Čechyni zasáhl v roce 1552. Požáry a další pohromy často ohlašovala v menších vsích původně skromná, dřevěná zvonice. Patrně tomu tak bylo i v Čechyni. Později tuto funkci převzaly převážně sakrální stavby. První známou takovouto stavbou v Čechyni je až současná kaple Panny Marie, která byla vybudována zřejmě někdy v 2. polovině 18. století. Na I. vojenském (josefském) mapování z let 1764-1783 zaznačena není. To však nutně neznamená, že právě v tomto období nevznikla. Poprvé se objevuje na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z roku 1825.

Kapli Panny Marie v Čechyni jsme si prohlédli během jednodenního výletu v dubnu 2025, kdy jsme se pohybovali pouze v Rusínově a také v nedaleké obci Luleč. Jarní výlet jsme zahájili právě v Čechyni, místní části Rusínova, kde jsme na návsi zaparkovali náš šedý francouzský vůz a vyrazili na obhlídku zmíněné církevní stavby z 18. století. Před námi se tyčila kaplička čtvercového půdorysu se zkosenými nárožími, oválnými okny v přízemí a stanovou střechou. V prvním patře jsme na všech stranách našli půlkruhově zaklenuté okenní otvory, za nimiž jsme spatřili visící zvon. Na průčelí jsme objevili tabulku se strohou zprávou o vzniku stavby a potom jsme zamířili ke vchodu, který byl zajištěný mříží, nicméně se nám přes dřevěné dveře podařilo do interiéru kapličky nahlédnout. Uviděli jsme malý oltářík s kopií barokní Madony, která během nedávné rekonstrukce nahradila originál se zajímavou historií. Původní socha byla totiž dlouho považována za nepříliš významnou a zřejmě by tomu tak bylo dodnes, kdyby nebyla ukradena. Naštěstí byla znovu nalezena a předána k následnému restaurování, při němž bylo zjištěno, že se jedná o vzácnou barokní Madonu z poloviny 17. století. Originál byl uložen na bezpečnější místo a tak jsme se museli spokojit s její kopií, ale nijak nám to nevadilo. Po krátké prohlídce interiéru jsme se vydali k několik desítek metrů vzdálenému zámku, ale o něm již pojednává jiný článek. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme v dubnu navštívili Rousínov a Luleč.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/rousinov-kaple-panny-marie-v-cechyni
Historie :
První písemná zmínka o Čechyni pochází z roku 1350. V roce 1538 ves zasáhly ničivé požáry, v jejichž důsledku byla na tři roky osvobozena od všech platů. Další požár Čechyni zasáhl v roce 1552. Požáry a další pohromy často ohlašovala v menších vsích původně skromná, dřevěná zvonice. Patrně tomu tak bylo i v Čechyni. Později tuto funkci převzaly převážně sakrální stavby. První známou takovouto stavbou v Čechyni je až současná kaple Panny Marie, která byla vybudována zřejmě někdy v 2. polovině 18. století. Na I. vojenském (josefském) mapování z let 1764-1783 zaznačena není. To však nutně neznamená, že právě v tomto období nevznikla. Poprvé se objevuje na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z roku 1825. V interiéru se nacházela socha Panny Marie, která byla dlouho považována za nepříliš významnou a zřejmě by tomu tak bylo dodnes, kdyby nebyla ukradena. Naštěstí byla znovu nalezena a předána k následnému restaurování, při němž bylo zjištěno, že se jedná o vzácnou barokní Madonu z poloviny 17. století. Na počátku 21. století byla kaple zrekonstruována a do interiéru byla umístěna kopie Madony.
Historie čerpána z webu
Město Rousínov je držitelem turistické známky č.2384.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/mesto-rousinov-c2384
