Moravská Třebová - Františkánský klášter s kostelem sv. Josefa
Konvent františkánského kláštera vznikl v osmdesátých letech 17. století podle návrhu vlašského architekta Jacoma Brachy. V roce 1707 byl rozšířen o křídlo s pivovarem a o čtyři roky později byla přistavěna kaple sv. Petra v okovech spolu se sakristii a knihovnou. Roku 1748 přibylo křídlo noviciátu s průčelím do ulice. Během sedmileté války se z kláštera stala ubytovna pro vojáky i lazaret. Následně byly církevní budovy značně poničeny a vyrabovány. Během napoleonských válek byl klášter opět využíván jako lazaret. V roce 1866 byl vyrabován pruskými vojáky. Definitivně byl zrušen v roce 1942 a poté využíván jako hostinec. Na počátku devadesátých let 20. století byla část kláštera opravena a františkáni se sem opět vrátili.

Františkánský klášter s přilehlým kostelem sv. Josefa v Moravské Třebové jsme si prohlédli v červenci 2014 během jednodenního výletu, kdy jsme v tomto městě na českomoravském pomezí strávili celý den. Naše stříbrné auto jsme odložili nedaleko církevního areálu a vydali se na jeho obhlídku. Nejprve jsme se prošli kolem rozlehlých budov kláštera, který vznikl v osmdesátých letech 17. století podle návrhu vlašského architekta Jacoma Brachy a zvenku si jej prohlédli. Naším očím neuniklo také křídlo s bývalým pivovarem, jenž bylo přistavěno roku 1707 či křídlo noviciátu s průčelím do ulice, které vzniklo roku 1748. Na budovách jsme v přízemí spatřili spoustu oken s polokruhovým záklenkem bez šambrán, zatímco v patře měla pravoúhlý tvar. Během obchůzky jsme se zastavili také u vchodu do kláštera s pískovcovým portálem a znakem konventu v kartuši. Nad portálem jsme obdivovali niku se sochou sv. Josefa, který držel na levé ruce Ježíška a pak nás mezi okny zaujaly dřevěné hodiny s malbou a kovovými ručičkami. Vzápětí jsme otevřenými dveřmi vstoupili dovnitř a krátce prozkoumali klášterní chodby se spoustou cenných soch a jiných historických předmětů. Na dvůr a do dalších částí kláštera jsme se však již neodvážili. Následně jsme se začali věnovat sousednímu kostelu sv. Josefa, který byl vystavěn v letech 1683 – 1689 za podpory lichtenštejnské vrchnosti. Před námi se tyčila jednolodní stavba s užším pravoúhle uzavřeným presbytářem, boční kaplí a sakristií, na které jsme si nejprve prohlédli průčelí, členěné toskánskými pilastry a lizenovými rámy. Dále jsme na čelní straně našli mělké niky s barokními plastikami světců, polokruhová okénka, atikový štít nad hlavní římsou s volutovými křídly a trojúhelníkovým nástavcem nebo plastiky dvou andělů a Krista. Potom jsme přistoupili ke vchodu do kostela, jenž zdobily dva toskánské pilastry a trojúhelníkový fronton s reliéfem. Nad portálem jsme spatřili niku s mušlí a podživotní barokní plastikou. Pak jsme již vešli do útrob svatostánku, kde jsme postupně prozkoumali dvě boční kaple, hudební kruchtu, zpovědnice a hlavní oltář. Obdivovali jsme přitom také zdobené stěny, klenby s lunetami a ornamentální malby s figurálními medailony na stěnách. Když jsme si interiér kostela sv. Josefa prohlédli, vyšli jsme ven na světlo Boží, vrátili se k autu a o církevním areálu jsme si přečetli pár informací z historie. Poté jsme popojeli o pár stovek metrů dál na parkoviště v Komenského ulici, kde jsme na několik následujících hodin nechali náš povoz odpočívat, zatímco jsme během pěší procházky městem prozkoumávali další památky města. Mezi ně patřilo také středověké opevnění, ale o tom již vypráví jiný příspěvek. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si článek Jak jsme celý den hledali kešky v Moravské Třebové.
Kompletní fotogalerii najdete zde
Historie :
Církevní areál na východním okraji historického centra Moravské Třebové sestává z budovy kostela sv. Josefa a z klášterních budov, které k němu přiléhají východně. Konvent františkánského kláštera vznikl v osmdesátých letech 17. století podle návrhu vlašského architekta Jacoma Brachy. V roce 1707 byl rozšířen o křídlo s pivovarem a o čtyři roky později byla přistavěna kaple sv. Petra v okovech spolu se sakristii a knihovnou. Roku 1748 přibylo křídlo noviciátu s průčelím do ulice. Během sedmileté války se z kláštera stala ubytovna pro vojáky i lazaret. Následně byly církevní budovy značně poničeny a vyrabovány. Během napoleonských válek byl klášter opět využíván jako lazaret. V roce 1866 byl vyrabován pruskými vojáky. Definitivně byl zrušen v roce 1942 a poté využíván jako hostinec. Na počátku devadesátých let 20. století byla část kláštera opravena a františkáni se sem opět vrátili. Kostel sv. Josefa se stal součástí kláštera poté, co byl v letech 1683 – 1689 dostavěn za podpory lichtenštejnské vrchnosti. Kostel byl slavnostně vysvěcen 1. srpna 1689, tedy v den před slavností Porciunkule, olomouckým arcibiskupem Fr. Braidem a zasvěcen sv. Josefovi. Kostel je postaven v barokním slohu a je jednoduše vyzdoben sochami, obrazy a dřevěnými oltáři.
Historie čerpána z webu
https://www.pamatkovykatalog.cz/
Město Moravská Třebová je držitelem turistické zámky č.2455.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/moravska-trebova-c2455
