Brno - kostel sv. Michala archanděla
Předchůdcem dnešního barokního kostela sv. Michala archanděla v Brně byl románský kostelík, který byl vystavěn kolem roku 1228. Právě tehdy církevní stavbu a jeho okolí daroval moravský markrabě Přemysl řádu dominikánů, s nímž byly spojeny dějiny kostela po následující staletí. Dominikáni zde vybudovali klášter, v jehož prostorách zasedal moravský zemský sněm a který sloužil také sloužil k jednání moravských stavů. V letech 1345 – 1362 zde vznikl gotický kostel. Roku 1642 však došlo ke zřícení chóru a osud gotické stavby zpečetila o tři roky později švédská dělostřelba při obléhání Brna. Po skončení války byl v roce 1658 položen základní kámen barokního kostela, jehož hrubá stavba byla dokončena 1667. Dokončen byl podle plánů brněnského stavitele Jana Křtitele Erna roku 1679 a proti původní orientaci směřuje svým oltářem k západu.

Kostel sv. Michala archanděla v Brně jsme si prohlédli první březnový den roku 2025. Po příjezdu do jihomoravské metropole jsme nejprve navštívili vodojemy na Žlutém kopci a pak jsme odjeli do obchodního centra Vaňkovka, kde jsme odložili naše šedé francouzské auto a vyrazili pěšky do středu města. V centru Brna jsme pak strávili zbytek výletu a poznali několik zajímavých pamětihodností. Jednou z nich byl kostel sv. Michala archanděla na Dominikánském náměstí, jenž byl vystavěn v letech 1658 – 1679 na místě zničeného gotického svatostánku. K této krásné barokní stavbě jsme přišli půvabnou Dominikánskou ulicí, takže jsme nejdříve shlédli kapli Božího hrobu z roku 1707, nacházející se u jižní stěny kostela v ulici. U drobné stavby jsme si na mobilních telefonech přečetli pár informací z historie a následně jsme prošli kolem bohatě profilované lodi s lunetovým okny. O chvíli později jsme se zastavili před mimořádně zdobeným průčelím chrámu se čtyřmi sochami svatých, lisénovými rámy, trojúhelníkovým štítem a středovým oknem. Dominantu chrámu tvořily dvě 60 metrů vysoké věže po stranách průčelí, které byly dostavěny později, kolem roku 1740. Mezi nimi se na střeše vypínala socha archanděla Michaela. Viděli jsme pouze její kopii z roku 2011, zhotovenou z materiálu, odolného povětrnostním vlivům a holubům. Originál sochy z roku 1728 bychom našli v atriu brněnského Justičního areálu. Nad vstupním portálem jsme našli kamenný erb hraběte Lva Viléma z Kounic a jeho manželky Marie Eleonory z Ditrichštejna, kteří nechali kostel vystavět a pak jsme zkusili vzít za kliku, abychom se podívali dovnitř. Bohužel dveře byly pevně zavřené a tak pokračovali v obhlídce exteriérů stavby. Prohlédli jsme si druhou boční stranu s lunetovými, kulatými a půlkruhovými okny, boční kaplí a sakristií, a potom jsme se věnovali rampě se schodištěm, která vyrovnávala svažitý terén Dominikánského náměstí. Na rampě jsme si postupně prohlédli sochy sv. Metoděje, sv. Cyrila, sv. Ludmily, sv. Václava, sv. Jana Křtitele, sv. Floriána, sv. Iva, sv. Vincence Ferrerského, sv. Aloise z Gonzagy a sochu sv. Jana Nepomuckého. Docela nás překvapilo, že se v útrobách rampy nacházela kavárna, ale údajně již před rokem 1735 uvnitř fungovaly kupecké krámky. Nabídku k posezení u voňavého nápoje jsme však nevyužili a prošli se po náměstí, přičemž jsme z dálky pozorovali jeho dominantu. Jelikož jsme nemohli vidět presbytář, přístupný pouze z rajského dvora přilehlého kláštera, vydali jsme na průzkum budov dominikánského řádu. O chvíli později jsme vstoupili na dvůr Nové radnice, která vznikla v bývalém klášteře, ale o tom již vypráví jiný můj příspěvek. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme v březnu prozkoumali čtyři různá brněnské podzemí.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/brno-kostel-sv-michala-archandela
Historie :
Předchůdcem dnešního barokního kostela sv. Michala archanděla v Brně byl románský kostelík, který byl vystavěn kolem roku 1228. Právě tehdy církevní stavbu a jeho okolí daroval moravský markrabě Přemysl řádu dominikánů, s nímž byly spojeny dějiny kostela po následující staletí. Dominikáni zde vybudovali klášter, v jehož prostorách zasedal moravský zemský sněm a který sloužil také sloužil k jednání moravských stavů. V letech 1345 – 1362 zde vznikl gotický kostel. Roku 1642 však došlo ke zřícení chóru a osud gotické stavby zpečetila o tři roky později švédská dělostřelba při obléhání Brna. Po skončení války byl v roce 1658 položen základní kámen barokního kostela, jehož hrubá stavba byla dokončena 1667. Dokončen byl podle plánů brněnského stavitele Jana Křtitele Erna roku 1679 a proti původní orientaci směřuje svým oltářem k západu. Nad nevelkým vstupním portálem je kamenný spojený erb stavitelů kostela, hraběte Lva Viléma z Kounic a jeho manželky Marie Eleonory z Ditrichštejna. Později byla zbudována terasa s řadou barokních soch světců a mohutným dvouramenným schodištěm. V útrobách terasy již před rokem 1735 zřízeny kupecké krámky. Roku 1701 byla podle jeruzalémského vzoru přistavěna kaple Božího hrobu. Dominantu chrámu tvoří dvě 60 metrů vysoké věže po stranách průčelí, které byly dostavěny kolem roku 1740. Věže byly opatřeny čtyřmi zvony. Do dnešního dne se zachovaly pouze dva původní zvony: svatá Barbora z počátku 16. století vážící 14 centů je z původního kostela. Druhý zvon "ke cti Boha všemohoucího a k poctě Panny Marie, Královny arcibratrstva svatého růžence" má taktéž 14 centů. Byl odlit roku 1667 v dílně mistra Streckfuse. V roce 1785 byla na základě náboženských reforem císaře Josefa II. ukončena činnost zdejšího dominikánského konventu. V roce 1807 byl v bývalém klášteře zřízen kněžský seminář, v letech 1905 - 50 byl předán řádu redemptoristů, krátkodobě se navrátili dominikáni v roce 1991. V současnosti je kostel přístupný při pravidelných bohoslužbách (v úterý, čtvrtek a v sobotu ve 20h, v neděli pak v 10.30 a 18.30), v kostele se každou neděli v 15 00 hod. slouží Tridentská mše.
Historie čerpána z webu
Město Brno je držitelem turistické známky č.480.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/brno-c480
