Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křenovice - kostel sv. Vavřince

Na místě dnešního kostela sv. Vavřince původně stávala románská kaple, která byla roku 1378 přestavěna na gotický kostel, kdy bylo původní budově přistavěno pětiboké kněžiště a hranolová věž na severní straně presbytáře. Na konci 15. století byly Křenovice včetně kostelního patronátu připojeny ke slavkovskému panství pánů z Kounic, stoupenců Jednoty Bratrské, a během 16. století byli křenovičtí faráři protestantského vyznání. V roce 1623, v období nucené rekatolizace, křenovická farnost zanikla a obec byla přifařena k obnovené katolické duchovní správě ve Slavkově. Další stavební úpravy křenovického kostela proběhly koncem 16. století, kdy bylo přistavěno patro věže se zvonicí a také během 17. století, kdy byl celý kostel zaklenut. přičemž klenba byla upravována ještě v závěru 18. století.

article preview

Kostel sv. Vavřince v jihomoravských Křenovicích jsme si prohlédli na konci března 2024 během jednodenního výletu, kdy jsme se pohybovali pouze ve zmíněné vsi a také v nedalekých Bošovicích, kde vše začalo. Následně jsme odjeli do Křenovic, šedé francouzské auto zaparkovali u kostela sv. Vavřince a vzápětí jsme zahájili průzkum církevní stavby. Před námi stála jednolodní budova s odsazeným pětibokým kněžištěm, přistavěnou hranolovou věží na severní straně presbytáře a sakristií na straně jižní. U čelní strany jsme narazili na železný kříž s kamenným podstavcem, který roku 1870 věnovala rodina Gottwaldova a pak jsme si prohlédli průčelí, členěné lisénovými rámy a završené trojúhelníkovým štítem se zaslepeným kruhovým okénkem. Pak jsme přistoupili ke vstupním dveřím, nad nimiž se nacházela kartuš s erbem a kruhovým okénkem, abychom nahlédli dovnitř. Měli jsme štěstí, protože dveře byly otevřené a tak jsme mohli interiér svatostánku shlédnout alespoň přes mříž za dveřmi. Z dálky jsme viděli oltář s obrazem Umučení svatého Vavřince z roku 1802, dřevořezbu Madony s dítětem z druhé poloviny 14. století, obrazy na bočních stěnách, kazatelnu a další drobné předměty. Když jsme si vše prohlédli, prošli jsme se kolem svatostánku dokola. Nejprve jsme si všimli půlkruhového přístavku vnějšího schodiště, vedoucího na hudební kruchtu a potom jsme na bočních stranách lodi našli lunetová okna. O chvíli později jsme stanuli u polygonálního kněžiště s odstupňovanými opěráky, lunetovými okny a přistavěnou sakristií. Vzápětí jsme se věnovali hranolové věži se schodišťovým přístavkem, která byla členěna lisénovým rámem a dveřmi, za nimiž se nacházelo schodiště vedoucím do zvonice, kde visel zvon z roku 1819 a tři z druhé poloviny 20. století. Na věži jsme si zkontrolovali čas díky ciferníkovým hodinám a pak jsme areálem bývalého hřbitova zamířili k soše sv. Jana Nepomuckého z druhé čtvrtiny 18. století. Světec v životní velikosti stál na hranolovém soklu a byl oděn do tradičního kanovnického roucha s biretem na hlavě. Potom jsme se sestoupili z mírného návrší k barokní křtitelnici z roku 1684, která původně stávala v interiéru kostela sv. Vavřince, kde sloužila 223 let, než byla na začátku 20. století nahrazena mramorovou křtitelnicí. Posléze byla odložena do zahrady a zapomenuta, než byla v roce 2014 znovu nalezena. Pak jsme již církevní areál opustili a zamířili do pár desítek metrů vzdálené cukrárny U Bílků, kde jsme si chtěli dát kávu a zákusek, ale nic jsme si nevybrali. Další naše kroky vedly po trase naučné stezky Šibeniční a popravčí vrch v Křenovicích, ale o tom již vypráví samostatný článek. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme na jaře navštívili Bošovice a Křenovice.

Křenovice - kostel sv. Vavřince Křenovice - kostel sv. Vavřince

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/krenovice-kostel-sv-vavrince​

Historie :

Na místě dnešního kostela sv. Vavřince původně stávala románská kaple, která byla roku 1378 přestavěna na gotický kostel, kdy bylo původní budově přistavěno pětiboké kněžiště a hranolová věž na severní straně presbytáře. Na konci 15. století byly Křenovice včetně kostelního patronátu připojeny ke slavkovskému panství pánů z Kounic, stoupenců Jednoty Bratrské, a během 16. století byli křenovičtí faráři protestantského vyznání. V roce 1623, v období nucené rekatolizace, křenovická farnost zanikla a obec byla přifařena k obnovené katolické duchovní správě ve Slavkově. Další stavební úpravy křenovického kostela proběhly koncem 16. století, kdy bylo přistavěno patro věže se zvonicí a také během 17. století, kdy byl celý kostel zaklenut. přičemž klenba byla upravována ještě v závěru 18. století. Dnešní podoba kostela pochází z přestavby na konci 19. století. V roce 1872 byl zrušen hřbitov u kostela a okolní prostor byl parkově upraven. O dva roky později byla na jižní straně presbytáře vybudována sakristie a roce 1885 došlo k prodloužení lodi kostela západním směrem. Další opravy a úpravy probíhaly opakovaně během 20. století – v letech 1901,1913, 1928 a 1945. V roce 1947 byly nad okna zvonicového patra věže umístěny hodiny s ciferníky. Pozdější opravy proběhly v roce 1968 a prozatím poslední se uskutečnily v roce 2014. Ve věži visí zvon sv. Vavřince z roku 1819, který doplnily v roce 1973 tři další, zasvěcené sv. Cyrilu a Metodějovi, Panně Marii a sv. Josefu. Jako odbíjecí cimbály pro věžní hodiny se používají další dva nepříliš kvalitní zvony sv. Václava a sv. Františka, ulité v roce 1920. V areálu kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z druhé čtvrtiny 18. století a barokní křtitelnice z roku 1684. Ta původně stávala v interiéru kostela sv. Vavřince, kde sloužila 223 let, než byla na začátku 20. století nahrazena mramorovou křtitelnicí. Posléze byla odložena do zahrady a zapomenuta, než byla v roce 2014 znovu nalezena.

Historie čerpána z webu

https://pamatkovykatalog.cz

Obec Křenovice nemá turistickou známku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 11
Celkem: 654891
Měsíc: 27985
Den: 1183