Vyškov - židovská synagoga
Židovská synagoga ve Vyškově byla postavena na náměstí v roce 1885 v novorománském slohu. Jde o v českých zemích o ojedinělý případ, kdy byla synagoga umístěna v nejužším centru města. Od počátku 20. století se však židovské osídlení v důsledku stěhování do velkých měst zmenšilo na několik desítek lidí, takže se od roku 1926 v synagoze již bohoslužby nekonaly. Židovská obec nakonec budovu roku 1929 prodala městu Vyškov, které zde umístilo sbírky městského muzea. Roku 1954 se vyškovské muzeum přestěhovalo do zadní části vyškovského zámku a budovu bývalé synagogy téhož roku odkoupila Církev československá, jež ji přebudovala na sbor. Slavnostní otevření sboru proběhlo 7. července téhož roku a nese jméno Karla Farského, zakladatele a prvního patriarchy církve.
Jihomoravský Vyškov jsme v rámci našich výletů navštívili již mnohokrát, neboť jsme v tomto okresním městě našli poměrně mnoho různých pamětihodností, turisticky atraktivních cílů a zajímavostí. Seznámení s vyškovskými památkami jsme rozložili do několika let, jelikož nebylo v našich silách poznat všechny naráz. Prvního únorového dne jednoho roku nebylo po sněhu ani památky, svítilo sluníčko, bylo docela teplo a tak jsme pěkného počasí využili k tomu, abychom poznali několik dalších zajímavostí, které jsme předtím ve Vyškově neviděli. Naši exkurzi jsme zahájili obhlídkou dvou kapliček v okrajových částech města a pak jsme odjeli do centra Vyškova. Naše stříbrné auto jsme zaparkovali jen pár metrů od bývalé židovské synagogy a vzápětí jsme vyrazili na její obhlídku.
Před námi stála budova v novorománském slohu s typickými vysokými okny, která byla na východním konci náměstí postavena v roce 1885. Šlo v českých zemích o ojedinělý případ, kdy byla synagoga umístěna v nejužším centru města. Patrovou stavbu, členěnou polygonální polosloupy na jednotlivé úseky, jsme si prohlédli z dostupných stran, ale dovnitř jsme se nedostali, protože dveře byly zavřené. Nad vstupem jsme našli kulaté okno a o něco výše kalich, svědčící o tom, že stavba už nesloužila židovskému obyvatelstvu, nýbrž Církvi československé husitské. Ještě než jsme odešli pryč, vytáhli jsme z batohu papíry a o synagoze si přečetli pár historických faktů. Dozvěděli jsme se, že svému účelu nesloužila moc dlouho, neboť od počátku 20. století se židovské osídlení v důsledku stěhování do velkých měst zmenšilo na několik desítek lidí.
V důsledku toho se od roku 1926 v synagoze bohoslužby nekonaly a tak ji židovská obec roku 1929 prodala městu Vyškov, které zde umístilo sbírky městského muzea. Roku 1954 se muzeum přestěhovalo do zadní části zámku a budovu bývalé synagogy téhož roku odkoupila Církev československá, jež ji přebudovala na sbor. Slavnostní otevření sboru proběhlo 7. července téhož roku a nese jméno Karla Farského, zakladatele a prvního patriarchy církve. V letech 1968 a 1969 byla opravena plechová střecha, další úpravy budovy proběhly v roce 1990 a 1991, kdy byla narušena statika následkem bourání sousedního domu. V roce 2002 proběhla nová úprava interiéru. Když jsme si vše přečetli, zamířili jsme na Masarykovo náměstí, ale o tom již pojednává jiný můj článek. Chcete-li vědět, jak probíhalo celé naše putování, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme ve Vyškově nezapadli do sněhu.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/vyskov-zidovska-synagoga
Historie :
Židovská synagoga ve Vyškově byla postavena na náměstí v roce 1885 v novorománském slohu. Jde o v českých zemích o ojedinělý případ, kdy byla synagoga umístěna v nejužším centru města. Od počátku 20. století se však židovské osídlení v důsledku stěhování do velkých měst zmenšilo na několik desítek lidí, takže se od roku 1926 v synagoze již bohoslužby nekonaly. Židovská obec nakonec budovu roku 1929 prodala městu Vyškov, které zde umístilo sbírky městského muzea. Roku 1954 se vyškovské muzeum přestěhovalo do zadní části vyškovského zámku a budovu bývalé synagogy téhož roku odkoupila Církev československá, jež ji přebudovala na sbor. Slavnostní otevření sboru proběhlo 7. července téhož roku a nese jméno Karla Farského, zakladatele a prvního patriarchy církve. V letech 1968 a 1969 byla opravena plechová střecha, další úpravy budovy proběhly v roce 1990 a 1991, kdy byla narušena statika následkem bourání sousedního domu. V roce 2002 proběhla nová úprava interiéru. V roce 2019 zařadilo ministerstvo kultury synagogu mezi památky a o rok později začaly opravy stropu. Ukázalo se však, že je nutná celková rekonstrukce, která byla dokončena na konci roku 2024.
Historie čerpána z těchto webových stránek
Město Vyškov je držitelem turistické známky č.612.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/vyskov-c612