Křenovice - Šibeniční a popravčí vrch
Naučná stezka s názvem Šibeniční a popravčí vrch v Křenovicích vznikla v roce 2016 a je věnována událostem spjatým s výkonem hrdelních trestů v období středověku a raného novověku (13.–18. století). Přestože obec Křenovice vlastní hrdelní právo nikdy neměla, neboť spadala pod vrchnost ve Slavkově, na kopečku zvaném „Na spravedlnosti“ se konaly popravy osob odsouzených ve městě Slavkově, které hrdelní právo mělo. Poprav se účastnili lidé ze širokého slavkovského okolí, tedy i z Křenovic. V dubnu 2016 proběhl rozsáhlý archeologický průzkum, při kterém byla odhalena a vyznačena poloha základů stavby o vnějších rozměrech 6x6m a síle zdiva cca 1m. Původní stavba byla vysoká asi 3 m a vedly do ní dveře a schody nahoru. V rozích potom bývaly asi 3 m vysoké sloupy spojené dřevěnými trámy, na nichž byli odsouzenci věšeni a zůstávali tam viset až do doby než se jejich těla rozpadla.

Na Šibeniční a popravčí vrch v Křenovicích jsme zavítali na konci března 2024 během jednodenního výletu, kdy jsme se pohybovali pouze ve zmíněné vsi a také v nedalekých Bošovicích, kde vše začalo. Následně jsme odjeli do Křenovic, kde jsme naše šedé francouzské auto zaparkovali u kostela sv. Vavřince, jenž jsme si samozřejmě prohlédli a pak jsme zamířili do pár desítek metrů vzdálené cukrárny U Bílků, kde jsme si chtěli dát kávu a zákusek. Nic jsme si ovšem nevybrali a tak nám už nic nebránilo v tom, abychom vyrazili na trasu naučné stezky, která nás na popravčí vrch přivedla. Na kopečku silně foukal vítr, takže se pátá cedule s povídáním pohupovala jako rozverná holka na houpačce, což nám stěžovalo čtení textu. Tabule nemohla vyprávět o ničem jiném, než o popravišti. Zjistili jsme tak morbidní fakta o způsobech popravy či o tom, co se dělo po vykonání exekuce. Pak jsme si prohlédli repliku dřevěného pódia s ohradní zdí, kde se kat během poprav zamykal, aby nebyl při své činnosti rušen. Hrůzu nahánělo dřevěné kolo, které sloužilo k nejhoršímu způsobu zabití, tedy postupnému lámaní kostí. Na závěr jsme se pokochali výhledem z kopce Na spravedlnosti a díky plastické mapě jsme přesně věděli, na co se právě díváme. Brzy nás však z popravčího vrchu vyhnal studený jarní vítr. Vydali jsme se po silnici zpět do Křenovic, kde jsme se před odjezdem domů ještě zastavili u Božích muk, ale o nich již vypráví samostatný článek. Chcete-li vědět, jak náš výlet pokračoval, mrkněte se do sekce Velké povídání o výletech a vyhledejte si cestopis Jak jsme na jaře navštívili Bošovice a Křenovice.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/krenovice-naucna-stezka-sibenicni-a-popravci-vrch
Historie :
Naučná stezka s názvem Šibeniční a popravčí vrch v Křenovicích vznikla v roce 2016 a je věnována událostem spjatým s výkonem hrdelních trestů v období středověku a raného novověku (13.–18. století). Přestože obec Křenovice vlastní hrdelní právo nikdy neměla, neboť spadala pod vrchnost ve Slavkově, na kopečku zvaném „Na spravedlnosti“ se konaly popravy osob odsouzených ve městě Slavkově, které hrdelní právo mělo. Poprav se účastnili lidé ze širokého slavkovského okolí, tedy i z Křenovic. V dubnu 2016 proběhl rozsáhlý archeologický průzkum, při kterém byla odhalena a vyznačena poloha základů stavby o vnějších rozměrech 6x6m a síle zdiva cca 1m. Původní stavba byla vysoká asi 3 m a vedly do ní dveře a schody nahoru. V rozích potom bývaly asi 3 m vysoké sloupy spojené dřevěnými trámy, na nichž byli odsouzenci věšeni a zůstávali tam viset až do doby než se jejich těla rozpadla. Celková výška šibenice tak mohla být až 6m. Dále bylo objeveno větší množství lidských kosterních pozůstatků, včetně devíti dobře dochovaných lebek, zlomky keramiky a stříbrná grešle ražená ve Slezsku roku 1696. Vzhledem k tomu, že pozůstatky popravených se ukládaly přímo dovnitř stavby šibenice, popř. v její blízkosti, jedná se tak v podstatě o další hromadný hrob v okolí Křenovic, neboť se zde popravovalo více jak 500 let. Vědcům z Polska se také podařilo zajistit několik písemných záznamů o popravách na tomto popravišti převážně z 18. století, a to u apelačního soudu v Praze. Na základě tohoto objevu bylo rozhodnuto místo dále upravit. Nad úroveň terénu (do výšky cca 1m) byl vyzděn obrys původních základů, kamenem z místních zdrojů. Vstup do šibenice znázorňuje torzo dveří, neboť to byly jedny z mála dveří, které se v té době zamykaly. Vnitřní prostor šibenice byl překryt dřevěným dubovým záklopem tak, jak tomu v minulosti bylo, a na jedné zdi byla umístěna kovaná plastická mapa okolí, neboť je z návrší velký výhled. Vedle bylo kromě poslední tabule vztyčeno kolo na kůlu jako symbol jedné z nejhorších poprav. K úctě všech nevinně popravených, kteří se pod tlakem krutého mučení přiznali i k věcem, které nikdy nespáchali, byl zde umístěn smírčí kámen s latinským nápisem „Na věčnou paměť“, jako usmíření s těmito obětmi.
Historie čerpána z webu
Obec Křenovice nemá turistickou známku.
