Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrochov - rozhledna Štátula na kopci Předina

Vrchol Předina u Dobrochova na první pohled člověka upoutá vysokým vysílačem pro šíření rozhlasových vln, který nelze přehlédnout ani při jízdě po hanácké dálnici D46 mezi Prostějovem a Vyškovem. Předchůdcem současného stožáru byl ten o výšce 135 metrů, jenž byl budován od roku 1936 ministerstvem spojů a dokončen o čtyři roky později okupační správou. Ve stínu vysokých stožárů se v červnu 2000 objevila 10 metrů vysoká rozhledna ze dřeva, kterou u nedalekého lesíka na pozemku církve vybudovali místní nadšenci z Telčic. Nazvali ji Štátula, což je jiné označení pro mohylu či pomník připomínající významnou událost. V roce 2019 byla z důvodu špatného stavu z rozhledny Štátula odstraněna spodní část schodiště, čímž se rozhledna stala nepřístupnou.

article preview

Rozhlednu Štátula, postavenou na kopci Předina u Dobrochova, jsme poprvé navštívili na konci září 2007. Zelené korejské autíčko jsme odložili u brány oploceného areálu a vyrazili za rozhlednou. Klopýtali jsme kolem plotu po poli a žehnali zemědělcům, že na něm toho roku vyseli plodiny, které už v září sklidili. I tak nám trvalo asi 20 minut, než jsme k rozhledně dorazili. Na nic jsme nečekali a po třech příkrých žebřících jsme vylezli na vyhlídkovou plošinu ve výšce osmi metrů, z níž jsme se rozhlédli po hanácké krajině, která ještě nedokázala nabrat ten pravý podzimní nádech. Celkem fádní výhledy na rovinatou Hanou přerušovaly jen zvlněné kopečky za Prostějovem neboli Drahanská vrchovina, na opačné straně pak Hostýnské vrchy, mezi nimi Nízký Jeseník a Hrubý Jeseník či Oderské vrchy a když jsme pohlédli směrem na jih, vzadu se rýsovaly nijak vysoké Chřiby. Po chvilce jsme slezli dolů a pomalým krokem se vrátili stejnou cestou zpátky k našemu povozu. Nastartovali jsme a odjeli domů do Olomouce. Co všechno jsme tehdy viděli, to vám odhalí cestopis v sekci Velké povídání o výletech nazvaný Jak jsme po návštěvě zámku Plumlov neumřeli hlady v Otaslavících.

  kopec Předina u Dobrochova rozhledna Štátula

Podruhé jsme se na kopec Předina vypravili i na konci října 2011. U brány oploceného areálu jsme tentokrát zaparkovali stříbrné francouzské auto a stejnou cestou jako minule jsme vyrazili vstříc rozhledně. Zatímco minule se nám po udusaném poli šlo dobře, nyní nám zemědělci připravili trať vhodnou spíše pro krosové běžce než pro normální chůzi. Pole bylo totiž řádně zorané a připravené na jarní setí, takže nám hluboké brázdy daly hodně zabrat. Nejmenší členka naší výpravy byla navíc na prvním výletě po zranění kotníku a tak trvalo více než půl hodiny, než jsme k dřevěné desetimetrové věži dorazili. Po čtyřech letech jsme tak znovu vylezli na vyhlídkovou plošinu, ale bohužel mlhavé počasí skrylo spoustu míst v krajině, takže jsme se na ní dlouho nezdrželi a slezli dolů. Pak jsme zamířili k zeměměřičskému bodu z roku 1822, jenž byl považovaný za geografický střed Moravy. Odlovili jsme zde kešku, jednu z vůbec prvních v naší herní kariéře Geocachingu a pak jsme krátce shlédli vrchol Přediny, ukrytý za plotem areálu. Potom jsme se vydali na zpáteční cestu a když jsme došli k autu, odjeli jsme do Vyškova, kde jsme navštívili pouze kapli Panny Marie v Nosálovicích. Celý výlet pak najdete v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme se v říjnu nepokochali výhledy z rozhleden Štátula a Chocholík.

rozhledna Štátula rozhledna Štátula rozhledna Štátula 

Potřetí jsme na kopec Předina vyrazili roku 2020 v rámci únorového výletu, kdy jsme za pěkného počasí navštívili několik míst v Prostějově a okolí. Stříbrný francouzský vůz jsme zase nechali u notoricky známé brány a vydali se k rozhledně stejnou cestou jako vždy. Našlapovali jsme opatrně, neboť půda byla rozmoklá, ale i tak jsme v pořádku dorazili na okraj lesíka. Na rozhlednu jsme tentokrát nevylezli. A ani nemohli, neboť mezitím zchátrala natolik, že z ní byla v roce 2019 odstraněna spodní část schodiště, čímž se rozhledna stala nepřístupnou. Vhledem k tomu, že jsme na ni vylezli již při minulých dvou návštěvách, nijak nám to nevadilo a věnovali se spíše jiným zajímavostem na Předině. Mezi ně patřily plastové bazénky pro obojživelníky, dřevěná kadibudka v lesíku a přístřešek, připomínající malé pódium. U něj vedle sebe stála Boží muka se svatým obrázkem a dřevěný kříž. Následně jsme zamířili k oplocenému areálu, abychom si připomenuli místo, kde jsme o devět dříve odlovili kešku. Když jsme si kamenný pomník prohlédli, zkusili jsme štěstí a kráčeli dál podél plotu, ale brzy nás zastavilo hluboké bahno a proto jsme se vrátili zpět. K autu jsme se tak raději vrátili vyzkoušenou cestou z druhé strany a o chvíli později jsme odjeli do nedaleké obce Kobeřice. Zde jsme si prohlédli kostel Bolestné Panny Marie, ale o němž pojednává jiný můj článek. Pokud vás zajímá, co dalšího jsme tehdy viděli, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme uprostřed února navštěvovali památky v Prostějově a okolí.

rozhledna Štátula rozhledna Štátula

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/dobrochov-rozhledna-statula-na-kopci-predina​

Historie :

Vrchol Předina u Dobrochova na první pohled člověka upoutá vysokým vysílačem pro šíření rozhlasových vln, který nelze přehlédnout ani při jízdě po hanácké dálnici D46 mezi Prostějovem a Vyškovem. Předchůdcem současného stožáru byl ten o výšce 135 metrů, jenž byl budován od roku 1936 ministerstvem spojů a dokončen o čtyři roky později okupační správou. Během druhé světové války sloužil pod názvem Reichssender německé armádě, která jej na konci války při ústupu podminovala a odstřelila. Přitom byla poškozena provozní budova a technické zařízení. Výstavba nového 171 metrů vysokého vysílače proběhla na Předině v letech 1946 až 1947, který svému účelu sloužil do roku 1987, kdy byl nahrazen současným stožárem o výšce 155 metrů. Oplocený areál vysílače patřil do roku 1990 jako utajovaný objekt armádě, v současné době jej spravují České radiokomunikace. Ve stínu vysokých stožárů se v červnu 2000 objevila 10 metrů vysoká rozhledna ze dřeva, kterou u nedalekého lesíka na pozemku církve vybudovali místní nadšenci z Telčic. Nazvali ji Štátula, což je jiné označení pro mohylu či pomník připomínající významnou událost. Tento název souvisí s trojbokým cihlovým pomníkem z roku 1809 nacházející se mezi Vřesovicemi a Hradčany. Upomíná setkání rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. před bitvou s Napoleonem u Slavkova roku 1805. Kamenná mohyla se nachází rovněž u vysílače na Předině, přičemž se jedná o zeměměřičský bod z roku 1822 považovaný za geografický střed Moravy. Podle dobových informací stávala nad touto mohylou jakási konstrukce sloužící jako rozhledna. Novodobá dřevěná rozhledna připomíná spíše myslivecký posed. V roce 2001 ji posvětil biskup Josef Kajnek. V roce 2006 pak byla v její blízkosti z iniciativy mikroregionu Předina vytyčena místní cyklostezka vybavená informačními tabulemi. V roce 2019 byla z důvodu špatného stavu z rozhledny Štátula odstraněna spodní část schodiště, čímž se rozhledna stala nepřístupnou.

Historie čerpána z webu

https://www.rozhledny.webzdarma.cz/predina.htm

Rozhledna Štátula u Dobrochova nemá turistickou známku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 15
Celkem: 605456
Měsíc: 24621
Den: 752