Hlína - rozhledna Vladimíra Menšíka
U obce Hlína stávala na jiném místě Hlínského kopce z podnětu ivančického turistického spolku již v roce 1910 trámová rozhledna na kamenné podezdívce. Byla vysoká sedmnáct metrů a její návštěvníci se mohli osvěžit v nedalekém občerstvení. Postupem času se stav dřevěné věže zhoršoval a nakonec byla roku 1938 zbořena. Stavební materiál byl ještě v dražbě prodán a o rok později byla jako vyhlídková stavba využita nedaleká dřevěná triangulační věž. Ta tedy sloužila nejen k měření, ale i rozhledu do kraje. Jenže její osud se naplnil v roce 1944, kdy byla zbořena.
Jednoho roku jsme u našich příbuzných v Dobřínsku strávili pohodové tři dny, které jsme využili k poznávání okolních zajímavostí a památek. Bylo jim celkem dost, ale všechno jednou končí a tak jsme se třetí den ráno po snídani rozloučili, poděkovali za příjemný pobyt a vyrazili domů do Olomouce. Samozřejmě jsme se i během zpáteční cesty zastavili na několika turisticky atraktivních místech a jednou z nich byla obec Hlína. Naším stříbrným autem jsme projeli celou vesnicí až na vrchol kopce, kde se záhy nalevo od silnice objevila pěkná a celkem vysoká rozhledna. Ta byla pojmenovaná po slavném moravském herci Vladimíru Menšíkovi, který se narodil v sousedním městečku Ivančice. Náš vůz jsme nechali na malém parkovišti pár kroků od rozhledny a chtěli jsme se vydat k věži. Daleko jsme však nedošli.
Nejdříve jsme totiž byli požádáni o pomoc zoufalou řidičkou, která nemohla nastartovat svůj vůz a tak jsme jí spolu s dalšími návštěvníky vyhlídkové stavby úspěšně pomohli automobil roztlačit. Nešťastná řidička všem ještě stihla poděkovat a pak byla v tu ránu pryč. S dobrým pocitem u srdce jsme poté odlovili zdejší kešku, kterou nám dlouho neodolávala a pak jsme již konečně mohli zamířit k pokladně. U kasaře jsme si koupili vstupenky, turistickou známku a také jsme získali zde razítko do památníku. Pak jsme již vystoupali po 96 schodech na vyhlídkovou plošinu ve výšce 19 metrů a rozhlédli se po jihomoravské krajině. Spatřili jsme jadernou elektrárnu Dukovany, obec Hlína či vzdálenější cíle, jimiž byly Pavlovské vrchy a Bílé Karpaty. Alpy nám bohužel zůstaly skryty v oparu.
Po chvilce kochání jsme z 22 metrů vysoké věže sešli dolů a na přilehlé tabuli si o ní přečetli si pár informací. Dozvěděli jsme se, že na vrchu Hlínského kopce stávala již roku 1910 stará rozhledna, kterou vybudoval turistický spolek v Ivančicích a její návštěvníci se mohli osvěžit v nedalekém občerstvení. Roku 1938 byla sedmnáctimetrová věž prodána a materiál byl použit na stavbu domů. O rok později byla jako vyhlídková stavba využita nedaleká dřevěná triangulační věž, která po zvýšení o dvě patra sloužila nejen k měření, ale i rozhlížení po krajině. Její osud se naplnil v roce 1944, kdy byla zbořena. Stavba dnešní rozhledny začala poklepem na základní kámen dne 27. května 2001. Bohužel se nedostávalo peněz a nakonec musela iniciativu převzít obec Hlína, v jejímž katastru rozhledna stojí.
Po velkém úsilí se dne 29. dubna 2007 dřevěnou hranolovou věž, vystavěnou podle projektu Ing. Arch. Vladimíra Čuhela, podařilo otevřít pro veřejnost. Když jsme dočetli poslední řádky, vrátili jsme se k autu a červencovým sluncem vydatně hlazený kopce Hlína, kam rád chodíval herec Vladimír Menšík, jsme opustili. Následně jsme zamířili do nedalekých Dolních Kounic, kde jsme poznali spoustu dalších památek, ale o nich se více dozvíte v mých dalších článcích, tak si je také určitě kdykoliv přečtěte. Chcete-li vědět, jak probíhalo celé naše putování, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech článek Jak jsme v Dolních Kounicích poznávali zejména církevní památky, který vám prozradí další podrobnosti. A nezapomeňte napsat pod články komentáře, související s daným místem. Děkujeme.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://www.rajce.idnes.cz/jirkacek1/album/hlina-rozhledna-vladimira-mensika
Historie :
U obce Hlína stávala na jiném místě Hlínského kopce z podnětu ivančického turistického spolku již v roce 1910 trámová rozhledna na kamenné podezdívce. Byla vysoká sedmnáct metrů a její návštěvníci se mohli osvěžit v nedalekém občerstvení. Postupem času se stav dřevěné věže zhoršoval a nakonec byla roku 1938 zbořena. Stavební materiál byl ještě v dražbě prodán a o rok později byla jako vyhlídková stavba využita nedaleká dřevěná triangulační věž. Ta tedy sloužila nejen k měření, ale i rozhledu do kraje. Jenže její osud se naplnil v roce 1944, kdy byla zbořena. Po nástupu komunismu nebyla na stavění dalších rozhleden čas, vždyť bylo potřeba postavit mnoho důležitějších staveb, jako byly třeba továrny, přehrady, obytné domy a další. Až v roce 2001 se představitelé města Ivančice, obce Hlína a KČT dohodli na vybudování nové rozhledny. Část peněz byla rychle získána z veřejných sbírek a od sponzorů a tak byl již 27. května 2001 položen základní kámen nové věže. Trvalo však další čtyři roky, než se sehnaly další peníze a teprve v květnu 2005 byl vybudován betonový podstavec věže. Dřevěná část byla vztyčena v srpnu 2006 z 35 krychlových metrů dřeva. Kolaudace rozhledny proběhla na jaře 2007, kdy se také slavnostně návštěvníkům otevřela. Současná rozhledna stojí v místech, kam rád chodil na procházku herec Vladimír Menšík.
Historie čerpána z webu
https://rozhledny.webzdarma.cz/hlina.htm
Rozhledna Vladimíra Menšíka u obce Hlína je držitelem turistické známky č.1415.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/rozhledna-v-mensika-hlina-c1415