Soběšice - rozhledna Ostrá Horka
Kovová rozhledna Ostrá horka se nachází na plochém zalesněném návrší jižně od obce Soběšice na severním okraji jihomoravské metropole Brno. Její projekt se začal rodit teprve v roce 2005, kdy byla vybudována betonová základna o půdorysu 4,8 × 4,8 m. Kovová konstrukce byla montována v zimních měsících roku 2007 a rozhledna byla slavnostně otevřena až v květnu 2008. Celkové náklady na stavbu rozhledny na Ostré horce dosáhly asi 1,6 mil. Kč. Celková výška rozhledny činí 19,1 m, vyhlídková plošina, na kterou vede celkem 90 schodů, se nachází ve výšce 16 m. Schodiště je točité, vinoucí se kolem centrálního nosného pilíře a přerušené jednou plošinou. Rozhledna Ostrá horka je volně přístupná celoročně.
Brno má na svém území tolik památek, zajímavostí a turistických cílů, že je absolutně nemožné poznat je všechny v rámci jedné, dvou či pěti návštěv. Proto jsme do tohoto velikého jihomoravského města přijeli tolikrát, že by to člověk nespočítal na prstech jedné ruky. Při jednom z mnoha navštívení Brna jsme zavítali do okrajové čtvrti města s názvem Soběšice, kam nás přilákala zdejší rozhledna Ostrá Horka. Po příjezdu do Soběšic jsme nejprve zajeli do restaurace U supa, kde jsme si koupili turistickou známku a získali razítko do památníku. Vzápětí jsme se naším zeleným autíčkem vrátili na začátek Soběšic, kde jsme zaparkovali a vydali se k vyhlídkové věži, která byla postavena v letech 2005 - 2008 na okraji obce. Celkové náklady na stavbu rozhledny tehdy dosáhly asi 1,6 milionu českých korun.
Za krásného slunečného počasí jsme kráčeli po žluté turistické značce, která nás vedla takřka po rovině mezi domečky zahradnické osady a po pouhých 200 metrech jsme dorazili k železné rozhledně. Věž sice moc krásy zrovna nepobrala, nicméně jsme doufali, že o to pěknější nám nabídne výhled po krajině. Na nic jsme nečekali a po 90 schodech jsme točitým schodištěm vystoupali na vyhlídkovou plošinu ve výšce 16 metrů, odkud jsme se rozhlédli po okolí. Nejblíže k nám se pochopitelně nacházelo Brno, které bylo sice trochu skryto v oparu, přesto naším očím neunikly stavby, jimiž se tato jihomoravská metropole mohla pochlubit. Vzadu se pak rýsovala Pálava a na dalších stranách jsme shlédli Babí lom, Moravský kras, Drahanskou vrchovinu a kopečky na pomezí Čech a Moravy.
Po několika minutách jsme sestoupili zpátky na zem a prohlédli si kamenný památník, připomínající kapli svatého Kříže, zbořenou v roce 1785. Potom jsme se přesunuli o pár metrů dál k informační tabuli, na které se jsme seznámili s krátkou historií věže. Více nás zaujalo, že na tomto místě vznikl vůbec první trigonometrický bod na území dnešní České republiky, jenž byl vybudován v roce 1759 jako nejsevernější bod trigonometrické sítě tzv. vídeňského poledníku. Když jsme načerpali všechny dostupné informace, tak jsme příjemné místo opustili a stejnou cestou jsme se vrátili k autu, kterým jsme odjeli do Brna do obchodu IKEA. Večer jsme pak zamířili do brněnské hvězdárny na Kraví Hoře, ale o tom již vypráví jiný můj článek. Pro vášnivé čtenáře je pak v sekci Velké povídání o výletech k dispozici cestopis s názvem Jak jsme v Brně na vlastní oči viděli vznik vesmíru.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Sobesice_-_rozhledna_Ostra_Horka/
Historie :
Kovová rozhledna Ostrá horka se nachází na plochém zalesněném návrší jižně od obce Soběšice na severním okraji jihomoravské metropole Brno. Její projekt se začal rodit teprve v roce 2005, kdy byla vybudována betonová základna o půdorysu 4,8 × 4,8 m. Kovová konstrukce byla montována v zimních měsících roku 2007 a rozhledna byla slavnostně otevřena až v květnu 2008. Celkové náklady na stavbu rozhledny na Ostré horce dosáhly asi 1,6 mil. Kč. Celková výška rozhledny činí 19,1 m, vyhlídková plošina, na kterou vede celkem 90 schodů, se nachází ve výšce 16 m. Schodiště je točité, vinoucí se kolem centrálního nosného pilíře a přerušené jednou plošinou. Rozhledna Ostrá horka je volně přístupná celoročně. Vrchol Ostrá horka se může pyšnit rovněž památkou evropského významu. Nachází se tady první trigonometrický bod na území dnešní ČR, jenž byl tady vybudován v roce 1759 jako nejsevernější bod trigonometrické sítě tzv. vídeňského poledníku.
Historie čerpána z webu
http://rozhledny.webzdarma.cz/sobesice.htm
Rozhledna Ostrá Horka Soběšice je držitelem turistické známky č.1655.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/rozhledna-ostra-horka-c1655