Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hruboskalsko - rozhledna Hlavatice

Rozhledna Hlavatice vznikla na ostré pískovcové skále, kterou jakoby někdo pro tento účel vytvořil na konci hruboskalského hřebene nad městem Turnov. Vyhlídka zde vznikla z iniciativy turnovských turistů roku 1894 a zpočátku na ni mohli návštěvníci vystoupat po přímém dřevěném schodišti s ocelovým zábradlím. Samotné otevření vyhlídky bylo samozřejmě jako vždy v té době spojeno s velkou slávou, ale již pár let po zprovoznění nastaly problémy s dřevěným schodištěm, které vystavené nepřízni počasí chátralo a muselo se často a pravidelně opravovat.

article preview

Rozhlednu Hlavatice jsme poprvé navštívili v červenci 2012, kdy jsme byli týden ubytováni v rodinném domě v obci Žlábek a samozřejmě jsme si tehdy naplánovali návštěvu spousty zajímavých míst. Jedním z nich byl hruboskalský skalní hřeben s rozhlednou Hlavatice. Ke skalní krásce nad Turnovem jsme tehdy přišli od kilometr vzdáleného hradu Valdštejn a jelikož právě probíhaly letní prázdniny, docela nás překvapilo, že jsme u rozhledny byli úplně sami. Druhým, ovšem nepříjemným překvapením pak bylo, že stánek se suvenýry a občerstvením pod rozhlednou byl zavřený, takže jsme byli rádi, že jsme si turistickou známku Hlavatice koupili již o den dříve v informačním centru v Turnově. Následně jsme si na lavičku u stánku odložili věci a vydali se na vrchol krásné skalní vyhlídky, odkud jsme se pokochali dalekým výhledem do kraje. Když jsme se vyhlídkou dostatečně nasytili, náš nadšený hledač ukrytých schránek odběhl po schodišti dolů pod rozhlednu, aby jednu takovou skrýš odhalil. Po chvilce hledání se mu to povedlo a tak se mohl spokojeně vrátit zpátky k nám na plácek u stánku. Následně jsme sebrali jsme svoje batohy s věcmi a plošinu s impozantní věží jsme opustili. Zamířili jsme zpět ke hradu Valdštejn, odkud jsme dále pokračovali k zámku Hrubá Skála, ovšem o těchto dvou šlechtických sídlech již pojednávají jiné moje příspěvky. Pro vášnivé čtenáře je pak v sekci Velké povídání o výletech připraven příspěvek s názvem Jak jsme se poprvé prošli Hruboskalským skalním městem.

Turnov - rozhledna Hlavatice Turnov - rozhledna Hlavatice Turnov - rozhledna Hlavatice

Podruhé jsme rozhlednu Hlavatice poctili návštěvou v květnu 2016, kdy jsme do Českého ráje přijeli kvůli zakoupení stroje na balení vyrobených mýdel a šumivých bombiček do koupele, který jsme objevili ve vesnici nedaleko Turnova. Na jednu květnovou neděli jsme si tedy domluvili prohlídku stroje a zároveň si zajistili ubytování na tři dny v Karlovicích u Turnova. Druhý den pobytu jsme vlakem odjeli do zastávky Turnov – město, odkud jsme po červené značce vyrazili na Hruboskalský hřeben, na jehož konci se Hlavatice nacházela. Když jsme konečně zdolali stoupání ke skalní krasavici, zastavili jsme se pod ní u obrovské informační tabule, která nám prozradila, že vyhlídka nad námi vznikla z iniciativy turnovských turistů roku 1894. Dozvěděli jsme se ještě spoustu dalších zajímavostí a když jsme dočetli poslední řádky, pokračovali jsme ve výstupu. Po zdolání schodů jsme se ocitli na rovném plácku pod rozhlednou, kde bylo na náš vkus zrovna docela dost lidí. Malou útěchou bylo, že se nám podařilo ukořistit volnou lavičku, na níž jsme si odpočinuli a přitom jsme obdivovali netradiční vyhlídku na pískovcové skále. Po několika minutách většina lidí odešla a tak jsme po 38 schodech vystoupali na vrchol věže, z níž jsme se následně kochali dalekým výhledem. S pomocí měděných orientačních tabulek se nám podařilo identifikovat objekty, které jsme viděli před sebou či dole pod námi. Nejlépe bylo pochopitelně vidět samotné město Turnov a řeka Jizera, dále naším očím neunikla Malá Skála, Ještěd a dominantní hřeben Kozákova s rozhlednou a turistickou chatou či neméně výrazný krajinný prvek s královským hradem Bezděz. Po chvíli jsme sestoupili dolů a přemýšleli, jestli si něco nekoupíme ve stánku, který byl na rozdíl od minulé návštěvy otevřený, ale všechno potřebné jsme si nesli sebou v batohu. Nic jsme si tedy nekoupili, nicméně jsme se alespoň seznámili s historií samotného stánku, jenž zde začal nabízet své služby v roce 1908. Zajímavé informace jsme si přečetli z vlastnoručně vytištěných papírů, které jsme si nosívali sebou předtím, než jsme si pořídili chytré telefony. Shodou okolností jsme v té chvíli byli u rozhledny skoro sami, když se mezitím hlouček turistů rozprchl všemi směry a také my jsme se vydali na další cestu. Pokračovali jsme po červené trase na rozcestí U Konic a poté na Valdštejn, ovšem o tomto známém hradě již vypráví jiný můj článek. Jak dále probíhal náš druhý den pobytu v Českém ráji zjistíte snadno v sekci Velké povídání o výletech, kde na vás čeká cestopis Jak jsme se z Turnova vrátili do Karlovic po hruboskalském hřebeni.

Turnov - rozhledna Hlavatice Turnov - rozhledna Hlavatice

Kompletní fotogalerii najdete zde

https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Hruboskalsko_-_rozhledna_Hlavatice/

Historie :

Rozhledna Hlavatice vznikla na ostré pískovcové skále, kterou jakoby někdo pro tento účel vytvořil na konci hruboskalského hřebene nad městem Turnov. Vyhlídka zde vznikla z iniciativy turnovských turistů roku 1894 a zpočátku na ni mohli návštěvníci vystoupat po přímém dřevěném schodišti s ocelovým zábradlím. Samotné otevření vyhlídky bylo samozřejmě jako vždy v té době spojeno s velkou slávou, ale již pár let po zprovoznění nastaly problémy s dřevěným schodištěm, které vystavené nepřízni počasí chátralo a muselo se často a pravidelně opravovat. Proto došlo v roce 1908 k jeho výměně, dřevěná konstrukce přímých schodů, vedoucích z plošiny u skály, byla nahrazena ocelovým točitým schodištěm. To se vlastně zachovalo, ve své původní podobě, díky dobré údržbě a nátěrům až do dnešních dnů. V době rekonstrukce schodiště přibyl k rozhledně i zděný stánek s občerstvením. Ten si za první republiky pronajal k užívání a přivýdělku do důchodu pan Jan Kos, aktivní turista, průvodce a velký znalec krajiny Českého ráje. Ten zde nabízel nejen občerstvení, ale i turistické suvenýry a vystavoval zde i rozsáhlou sbírku autogramů význačných osobností, které měl tu čest provázet na jejich toulkách nejen po Českém ráji. Díky velkému zájmu turistů byl zboku zděného stánku postaven i dřevěný prosklený přístavek pro zákazníky, aby se mohli v případě nepříznivého počasí ukrýt. Zděný stánek s občerstvením občas funguje v turistické sezóně i dnes. Vyhlídka je opatřena měděnou orientační tabulí s názvy objektů, které vidíte před sebou.

Historie čerpána z webu

http://www.interregion.cz/

Rozhledna Hlavatice je držitelem turistické známky č.1466.

https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/cesky-raj-hlavatice-c1466

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 



Statistiky

Online: 21
Celkem: 654948
Měsíc: 27978
Den: 1213