Praha - Staroměstská mostecká věž
Staroměstskou mosteckou věž postavil společně s mostem Petr Parléř v 70. - 80. letech čtrnáctého století a objednavatelem stavby byl prý sám císař Karel IV. Věž byla zbudována nejen jako fortifikace, ale zároveň představuje i typ reprezentačního vítězného oblouku. Karel IV. totiž stanovil trasu korunovačních průvodů svých následovníků, která vedla přes nový gotický most. Budova byla stavebně dokončena ještě za života Karla IV., jeho syn Václav ji nechal již jen doplnit o dílčí výzdobu. Značné škody věž utrpěla na konci třicetileté války v roce 1648, kdy její západní část ostřelovalo švédské vojsko, které se neúspěšně pokoušelo probít z Pražského hradu do Starého Města.

Staroměstská mostecká věž byla jednou z památek, kterou jsme navštívili v červenci roku 2015, kdy jsme si na týden pronajali část rodinného domku v obci Zadní Třebáň. Sedmý den letní dovolené jsme vyrazili vlakem do Prahy, abychom poznali co nejvíce pamětihodností v centru hlavního města. Od vlakového nádraží jsme postupně došli až na Křížovnické náměstí na Starém Městě a před vstupem na Karlův most jsme narazili na zmíněnou věž, kterou postavil společně s mostem Petr Parléř v 70. - 80. letech čtrnáctého století. Nejprve jsme si ji prohlédli zvenku a pak jsme po schodech vystoupali do prvního patra, kde se nacházela pokladna. Koupili jsme si vstupenky, turistickou známku a také jsme zde získali razítko do památníku. Pak jsme se vydali dál po schodišti a záhy jsme vstoupili do místnosti, kde nám dva pracovníci zkontrolovali vstupenky a pak jsme si prostory se znaky zemí koruny české a pražských měst sami prohlédli. Po chvilce jsme místnost opustili, vrátili se na potemnělé schodiště a stoupali dál nahoru. Na vrcholu schodiště těsně u ochozu věže nás zachmuřeně přivítala jedna z nejzáhadnějších gotických soch v Praze, lidově nazývaná Klíčník nebo Věžník. Opatrně jsme kolem ní prošli a pak jsme konečně vstoupili na ochoz věže, přičemž jsme měli za sebou výstup po 138 schodech. Nacházeli jsme se 47 metrů nad Karlovým mostem a hladina Vltavy byla ještě o dalších deset metrů nížeji, takže nebyla nouze o působivé výhledy. Pod sebou jsme viděli Karlův most posetý malými lidičkami, Vltavu zase brázdily lodě a lodičky, hned vedle nás byla Novotného lávka s bývalými mlýny, o něco dál nad vším dohlížel Pražský hrad, Petřín s další krásnou věží a v dálce se tyčil nepřehlédnutelný žižkovský vysílač. Zdrželi jsme se zde několik minut a když jsme se pokochali výhledem na centrum Prahy, přečetli jsme si pár informací o historii stavby. Následně jsme chtěli odlovit kešku, která se zde nacházela. Museli jsme ovšem sejít dolů do bývalého vězení a požádat mladého muže, aby nám otevřel místnost nahoře pod střechou. Povedlo se a tak jsme vstoupili dovnitř a začali schránku hledat. Po několika minutách se nám podařilo ji najít a tak jsme byli spokojeni. Po odlovení keše jsme sestoupili dolů a v průjezdu věže shlédli unikátní parléřovskou klenbu. Pak jsme již vstoupili na Karlův most a po několika metrech se otočili, abychom si věž prohlédli také z druhé strany. Tato zeď nebyla tak krásně zdobená jako její protější kolegyně a tak jsme na ní našli pouze drobné plastiky. Následně jsme již pokračovali v chůzi po slavném mostě, ale o známé památce již pojednává jiný článek. Chcete-li vědět, co dalšího jsme tento den viděli, vyhledejte si v sekci Velké povídání o výletech cestopis Jak jsme ze Zadni Třebáně vyrazili do centra Prahy.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Praha_-_Staromestska_mostecka_vez/
Historie :
Staroměstskou mosteckou věž postavil společně s mostem Petr Parléř v 70. - 80. letech čtrnáctého století a objednavatelem stavby byl prý sám císař Karel IV. Věž byla zbudována nejen jako fortifikace, ale zároveň představuje i typ reprezentačního vítězného oblouku. Karel IV. totiž stanovil trasu korunovačních průvodů svých následovníků, která vedla přes nový gotický most. Budova byla stavebně dokončena ještě za života Karla IV., jeho syn Václav ji nechal již jen doplnit o dílčí výzdobu. Značné škody věž utrpěla na konci třicetileté války v roce 1648, kdy její západní část ostřelovalo švédské vojsko, které se neúspěšně pokoušelo probít z Pražského hradu do Starého Města. Věž byla poškozena i později, během revolučních bouří roku 1848, a tak musela především v šedesátých letech 19. století, ale i v letech 1874 až 1878 projít velkou rekonstrukcí. V roce 1972 pak bylo opraveno šest velkých gotických pískovcových soch, které jsme předtím viděli dole pod věží a také znakové štíty s korunou. Originály se už zpět nevrátily a byly nahrazeny betonovými kopiemi, které roku 2006 vystřídaly pískovcové kopie.
Historie čerpána z webu
Staroměstská mostecká věž je držitelem turistické známky č.2006.
https://www.turisticke-znamky.cz/znamky/staromestska-mostecka-vez-praha-c2006
