Bělá - pramen Židlo a Priessnitzovy koupele
Pramen lesní vody zvaný Židlo, vyvěrající na povrch z veliké hloubky v lese Pavlačka, má svou bohatou historii. Z vyprávění víme, jak pramen pomáhal lidem, ale i zvířatům už v 19. století. Voda byla popisována jako spolehlivá pomocnice při očních zánětech, kožních ekzémech a podobně. Obec Bělá v roce 2002 pramen upravila do dnešní podoby a roku 2004 vznikl i areál Priesnitzových koupelí. Větší bazének slouží jako venkovní koupel ke zlepšení prokrvení dolních končetin, která zlepšuje prokrvení hlavy, krku a horní poloviny těla chladnou vodou o teplotě 8 °C až 15 ° C.
Obec Bělá byla jedním z našich cílů v rámci třídenního víkendového pobytu na Hlučínsku, během něhož jsme byli ubytováni v penzionu v Jilešovicích. Hlavním důvodem návštěvy malé vesnice byla sice pstruží farma, o které se dočtete v jiném článku, nicméně nás zaujalo ještě jedno zdejší místo. Tím byl pramen Židlo, který napájel blízké Priessnitzovy koupele a nevynechali jsme ani přilehlý křesťanský labyrint. Po úzké asfaltové silničce jsme přijeli na malé parkoviště na okraji Bělé a vydali jsme se do 100 metrů vzdáleného vodního areálu. Za pěkným dřevěným mostem jsme ovšem nenašli žádné výstavní domy na lázeňské kolonádě, nikdo zde neprodával kulaté oplatky a ani jsme nenarazili na žádný hotel, zvoucí nás na úžasné wellness služby. Přesto, nebo možná právě proto se nám zde velice líbilo.
Při procházce malými lázněmi jsme nejdříve minuli křesťanský labyrint, poté koupací bazének a pak jsme konečně přišli k prameni vody s podivným názvem Židlo. Před námi se nacházela kameny obložená oblouková zídka, ze které uprostřed trčela plastová trubka s poměrně velkým průměrem. Z ní mohutným proudem vytékala voda, jež poté proudila kamenným korýtkem několik desítek metrů až do bazénku. Jelikož bylo velké vedro, rádi jsme se osvěžili její ledovou vodou, která na povrch vyvěrala v lese Pavlačka z veliké hloubky a jejíž léčebné účinky pomáhaly lidem i zvířatům už v 19. století. Již tenkrát ji lidé využívali při očních zánětech, kožních ekzémech a dalších nemocech. Potom jsme si na mosazné tabulce nad trubkou přečetli, že v roce 2002 byl pramen upraven pro veřejnost a vznikl i koupací bazének.
Když jsme se osvěžili, syn odběhl pro kešku do lesa a my jsme se zatím vydali ke zmíněnému bazénku. Kráčeli jsme kolem kanálku, kterým proudila ledová voda z pramene do malé nádrže. Obdivovali jsme pár lidí, kteří ve vodě chodili dokola, tak jak to radil vodní doktor Priessnitz v lázních Jeseník, aby se jim zlepšilo prokrvení dolních končetin, zmírnily migrény, odstranila nespavost a zklidnil srdeční tep. Ve větším bazénku se pak lidé koupali a ponořeni do vody léčili dolní končetiny i celé tělo. Chvíli jsme je s jistou závistí pozorovali a když konečně přišel syn z úspěšného lovu kešky, tak jsme popošli ke křesťanskému labyrintu, který zde vznikl roku 2008. Bludiště mělo průměr 26 metrů a zdálo se nám neuvěřitelné, že člověk po cestičkách labyrintu může klidně nachodit přes půl kilometru.
Jelikož nás ještě čekalo hodně chození při pokračování našeho výletu, odmítli jsme bloudění v kruhu i cestičku pro bosé nohy a vrátili se přes most k autu. Vzápětí jsme odjeli do Polska, kde jsme v obci Tworków navštívili kostel sv. Petra a Pavla, vodní mlýn a ruiny zámku. Chcete-li se dozvědět jak pokračovalo naše putování Hlučínem, vyhledejte si další moje příspěvky, popřípadě celé dobrodružství najdete v sekci Velké povídání o výletech, kde je pro vás připraven cestopis Jak jsme poznávali město Hlučín a okolí. A nezapomeňte prosím napsat pod příspěvky komentáře, děkujeme. Pomůžete tak ostatním turistům získat aktuální informace o tomto místě. Snad vás tedy tento příspěvek inspiroval k návštěvě slezského kraje, který všem turistům nabízí spoustu zajímavých cílů.
Kompletní fotogalerii najdete zde
https://jirkacek1.rajce.idnes.cz/Bela_-_pramen_Zidlo_a_Priessnitzovy_koupele/
Historie :
Pramen lesní vody zvaný Židlo, vyvěrající na povrch z veliké hloubky v lese Pavlačka, má svou bohatou historii. Z vyprávění víme, jak pramen pomáhal lidem, ale i zvířatům už v 19. století. Voda byla popisována jako spolehlivá pomocnice při očních zánětech, kožních ekzémech a podobně.
Obec Bělá v roce 2002 pramen upravila do dnešní podoby a roku 2004 vznikl i areál Priesnitzových koupelí. Větší bazének slouží jako venkovní koupel ke zlepšení prokrvení dolních končetin, která zlepšuje prokrvení hlavy, krku a horní poloviny těla chladnou vodou o teplotě 8 °C až 15 ° C. Menší bazének slouží k ponoření horních končetin, dále pomáhá k vymizení migrén a nespavosti, zklidňuje rychlou frekvenci srdečního tepu u srdečních potíží a u poruch funkce štítné žlázy zmírňuje alergické projevy a zlepšuje dýchání. Koupel zlepšuje místní prokrvení horních končetin a cestou reflexů zvyšuje prokrvení hrudníku, krku a hlavy.
Ve stejných místech byl roku 2008 zřízen Křesťanský labyrint i chodníček s oválnými kameny pro chůzi na boso za účelem aktivování akupunkturních bodů v chodidlech.
Historie čerpána z webu
http://www.estudanky.eu/1721-pramen-zidlo
Obec Bělá nemá turistickou známku.